Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi erişkin hastanesinde 1984-1994 yılları arasında izlenen 648 akciğer kanserli hastanın epidemiyolojik ve klinik değerlendirilmesi
Epidemiologic and clinic evaluation of 648 lung cancer patients who followed by Hacettepe University Medical Faculty Hospital between 1984 and 1994
- Tez No: 48648
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLÜFER GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
ii ÖZET Çalışmamızda 1984 - 1994 yıllan arasında Hacettepe Üniversite si Tıp Fakültesi Erişkin Hastahanesi'nde akciğer kanseri tanısı almış olan 648 hastanın dosyası retrospektif olarak incelendi. Bu hastala rın 543'ü (% 84) primer, 105'i (% 16) metastatik akciğer kanseri tanısı almıştı. Primer akciğer kanserli hastalarda erkek /kadın oranı 10/1 di, ortanca yaş 57'ydi. Metastatik akciğer kanserli hastalarda erkek/ kadm oranı 1.2/1 di, ortanca yaş 48'di. Primer akciğer kanserli erkek hastaların % 97'sinde, kadınların ise % 23'sinde sigara içme öyküsü mevcuttu. Hastaların % 57'si gün de bir paket veya daha az miktarda sigara içmekteydi. Öksürük (% 76) en sık görülen semptom olup bunu balgam çıkarma ( % 60) ve nefes darlığı (% 36) izlemekteydi. Tümörün en sık lokalize olduğu bölgeler üst loblar olup tanıda en sık kullanılan yöntemler bronkoskopi, kompüterize torakal tomog rafi, ve balgam sitolojisiydi. Primer akciğer kanserli hastaların histopatolojik sınıflaması ya pıldığında sigara içenlerde en sık görülen tip yassı hücreli kanser (% 43.5) olarak belirlenirken, sigara içmeyenlerde en sık raslanan tipin adenokanser (% 46) olduğu gözlendi. Primer akciğer kanserlerinin en sık kemiğe metastaz (% 24) yaptığı saptandı. Kemik metastazla rını beyin ve karaciğer metastazları izlemekteydi. Metastatik akciğer kanserli hastalarda primer ilk 3 kanser meme kanseri, osteosarkom ve yumuşak doku sarkomlarıydı. Küçük hücreli olmayan akciğer kanserlerinde primer tedavi ola rak cerrahi, hastaların % 24'üne, kemoterapi % 87'sine, radyoterapi % 50'sine uygulanmıştı. Küçük hücreli akciğer kanserlerinde primer tedavi olarak kemoterapi hastaların % 93'üne, cerrahi % 6'sına, rad yoterapi ise % 21'ine uygulanmıştı. En sık kullanılan kemoterapi kombinasyonu cisplatin + etoposid 'di. Çalışmamızda hastalardan elde edilen bilgiler ve izlemlerin yeter siz olduğu görülmüştür. Tümörün tipine özgü standart bilgi ve izlem formlarının geliştirilmesi veri toplamayı kolaylaştıracak ve çalışmala rın güvenilirliğini arttıracaktır. Anahtar Kelimeler : Akciğer kanseri, sigara, semptomlar, tedavi
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT In this study, the files of 648 patients who had been diagnosed as lung carcinoma between the years 1984 and 1994 in Hacettepe University Medical Faculty, were examined retrospectively. Five hund red and fortythree of these patients had primary whereas 105 of them had metastatic lung carcinoma. Male/female ratio was 10/1 and median age was 57 in primary lung carcinoma cases whereas male /female ratio was 1.2/1 and median age was 48 in metastatic lung carcinomas. In primary lung carcinoma cases, 97 % of the male patients and 23 % of female patients were smokers. 57 % of these patients had be en smoking a pack of cigarettes or less per day. Cough (76 %), expectoration (60 % ) and dyspnea (36 % ) were the most freguent three symptoms observed. Primary lung carcino mas were most frequently localised in the upper lobes. Bronchoscopy, computerised tomography of the thorax and sputum cytology had be en the most freguently used diagnostic approaches. It was observed that squamous cell carcinoma was the most common histopathological type in smokers whereas in non - smokers adenocarcinoma was the dominant histopathological type. It was ob served that bone was the dominant metastatic site in primary lung carcinoma whereas brain and liver were the second and third metas tatic sites. Breast carcinoma, osteosarcoma and soft tissue sarcomas had been found to be the most common primary carcinomas metasta- sing to the lung. In non - small cell lung cancers, surgery had been performed in 24 % of the patients as primary treatment but in small cell lung can cers it had been applied only in 6 % of the patients. Chemotherapy had been applied in 93 % of the small cell lung cancer patients and in 87 % of the non-small cell lung cancer patients. Cisplatin + etoposide combination was the most frequently used chemotheurepatic regi men. 50 % of the non - small cell lung cancer patients and 21 % of the small cell lung cancer patients had received radiotherapy In our study it is observed that the inquiries and follow-up of the patients were insufficient so it is concluded that developing a stan dard inquiry and follow-up form specific for the tumor type will inc rease the reliability of the studies. Key Words : Lung cancer, smoking, symptoms, treatment