COVİD-19 pandemi sürecinin hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde travma olguları üzerine etkisi
The effect of the COVID-19 pandemic process on trauma cases in pre-hospital emergency health services
  1. Tez No: 838733
  2. Yazar: HÜSEYİN HAKKI BAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Halk Sağlığı, Kamu Yönetimi, Emergency Medicine, Public Health, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu araştırma, COVİD-19 Pandemi sürecinin Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmeti alan travma olguları üzerine etkisini değerlendirilmek amacıyla, retrospektif kesitsel bir çalışma şeklinde yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini Sağlık Bakanlığı 112 Acil Sağlık Hizmetleri'nden Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmeti alan Türkiye'deki tüm hastalar oluşturmuştur. Araştırma verileri iki aşamalı olarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Verilerin birinci aşamasını Türkiye'de ilk COVİD-19 vakasının görüldüğü 11.03.2020 tarihinden önceki 24 aylık dönem (10.03.2018-10.03.2020), ikinci aşamasını ise ilk COVİD-19 vakası görülmesinden sonraki 24 aylık dönem (11.03.2020-11.03.2022) oluşturmuştur. Verilerde travmalı olgu sayısı, hasta demografisi, oranları ve travma tipi-mekanizması, verilen hizmet, komorbidite, acil servise ulaşım şekli, yaşamsal bulgular, çağrı başvuru sırasında asıl şikâyet, hastalık öyküsü vb. veriler değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı verilerin değerlendirilmesinde sayı (n) ve yüzde (%) dağılımları incelenmiştir. Değişkenlerin normal dağılımı, Kolmogorov-Smirnov testi kullanılarak, parametrik olmayan verilerin analizi ise Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleri ile kontrol edildi. Nitel verilerin analizinde kikare testi kullanılacak ve sayısal verilerin karşılaştırılması için Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This thesis was conducted as a retrospective cross-sectional study to evaluate the impact of the COVID-19 pandemic process on trauma cases receiving Pre-Hospital Emergency Medical Service. Material and Methods: The population of the study consisted of all patients in Türkiye who received Pre-Hospital Emergency Medical Service from the Ministry of Health 112 Emergency Health Services. The research data was analyzed in two stages. The first phase of the data is the 24-month period before 11.03.2020, when the first COVID-19 case was seen in Türkiye (10.03.2018-10.03.2020), and the second phase is the 24-month period after the first COVID-19 case was seen (11.03.2020-11.03.2022). The data that includes the number of cases with traumatic injuries, patient demographics, rates and trauma type-mechanism, service provided, comorbidity, type of transportation to the emergency room, vital signs, main complaint at the time of call, disease history, etc. was evaluated. In evaluating descriptive data number (n) and percentage (%) were examined. Normal distribution of variables was checked using the Kolmogorov-Smirnov test and analysis of non-parametric data was analyzed with Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests. The chi-square test was used to analyze qualitative data, and the Pearson Correlation test was used to compare numerical data.