On-X bileaflet kalp kapaklarının kısa ve orta dönem sonuçlarının değerlendirilmesi (Prospektif randomize çok merkezli klinik çalışma)
  1. Tez No: 157887
  2. Yazar: ÖZGE KORKMAZ UYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TAŞÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
1 Aralık 2000-1 Aralık 2002 tarihleri arasında 400 hastaya On-x prostetik kalp kapağı mitral ve aort kapak pozisyonunda ayrı ayrı veya simültane olarak replase edilmiştir. Bu hastalar 2004 Ocak ayma kadar takipleri periyodik olarak yapıldı. 258 hastaya (%64,5) izole mitral, 120 hastaya (%30) izole aort, 22 hastaya (%5,5) simültane aort ve mitral kapak replasmanı yapılmıştır. Global olarak On-X Kalp Kapağı replasmanı yapılan hastaların yaşlan 19 ile 74 arasında değişmekte idi. Ortalama yaş 51,3±14,3 olarak tespit edilmiştir. On-X prostetik kalp kapağı takılan hastalarımızda operatif mortalitemiz yoktur. Erken dönem olarak adlandırılan ilk 30 günlük periyotta 14 hasta kaybedilmiştir. Erken dönem mortalitesi global olarak %3,5 olarak hesaplanmıştır. Hastaların toplam takip süresi 24,9 aydır. Geç dönemde 14 hasta kaybedilmiş ve geç dönem mortalite hızı %1,8 hasta/yıl olarak hesap edilmiştir. Yapılan takipler sonucunda global olarak; erken mortalite hariç tutularak %96,38'lik bir hayatta kalım saptanmıştır. Kapağa ait komplikasyonlara bakıldığında; tromboembolizmden arındırılmış yaşam oranı %98,16, antikuagülana bağlı kanamadan arındırılmış yaşam oranı %97,93, endokarditten anndılımış yaşam oranı %98,16, kapak trombozundan arındırılmış yaşam oranı %98,16, reoperasyon görülmeden yaşam oranı %98,93 olarak hesaplanmıştır. Çalışmamızda kapağa bağlı komplikasyonlarla karşılaşma oranı 50,8 hasta/yıl olarak hesaplanmıştır. 135 Hastaların takiplerinde yapılan EKO değerlendirilmelerinde replase mitral kapaklarda gradiyent ortalama 4,5±0,2 mmHg, replase aort kapaklarda gradiyent 10,6±0,3 mmHg olarak ölçülmüştür. Sol ventrikül end-diyastolik ve end-sistolik çaplara bakıldığında bunlarda belirgin düzelme saptanmıştır. Sol atriyum çaplarında herhangi bir değişiklik saptanmamıştır. Mitral kapak replasmam yapılan hastalarda pulmoner arter basınçlarında belirgin azalma saptanmıştır. Aort kapak replasmam yapılan hastalarda ise sol ventrikül mass indekslerinde belirgin azalma tespit edilmiştir. Sonuç olarak On-X kalp kapak protezi ile yapılan kalp kapak replasmam sonrasında kısa ve uzun dönemde gerek mortalite ve gerekse mordidite açısından tatminkar klinik sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Between November 2000 and November 2002 we had implanted On- x prosthetic heart valve to mitral and/or aortic position in 400 consequitive patients. These patients had been followed periodicaly till January 2004. We did 258(64,5%) mitral valve replacement, 120(30%) aortic valve replacement and 22 mitral and aortic valve replacement (5,5%). The patients' age varries between 19 and 74, mean age is 51,3±14,3. There were no operative mortality in patient undergone On-X prosthetic valve replacement surgery. But 14 patient is lost in 30 days called early postoperative period. The mortality rate of early postoperative period is 3,5%. Total follow-up period was 24,9 month. 14 patients were lost in late postoperative period and late postoperative mortality rate is found to be as 1,8 % patient per year. At the end of follow-up, eksituscept the early postoporative mortality, survival rate is found to be 96,38%. Considering the complication which is belong to valve; we found 98,16% survival without thromboembolism, 97,93% survival rate without complication of anticoagulation treatment, %98,16survival rate without valvular thrombosis, %98,16 survival rate without infective endocarditis and 98.93% survival rate without reoperation. In our study, the rate of encountering complication belonging to valve itself is calculated about 50,8 patient per year. During the follow-up,evaluation of patients with ECO revaled that the mean gradiyent of replaced mitral valve was 4,5±0,2 mmHg and mean gradiyent ofreplaced aortic valve was 10,6±0,3 mmHg. There were no significant improvement of left ventricular end-systolic and end-diyastolic diameters. And also there was no change in left atrial diameters. We found a 137 significant decrease in pulmonary arterial pressure in patients with prosthetic mitral valve. Left ventricular mass index situs decreaseding patients undergone aortic valve repair. In conclusion, early and late mortality and morbidity is satisfaying in patients to whom On-X mechanic heart valve was implanted.