Computer aided analysis of thermal loads of buildings
- Tez No: 15788
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VAHAN KALENDEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Binaların Isı Yüklerinin Bilgisayar Yardımı ile Analizi Binaların ısı yüklerinin analazinde bilgisayar kullanımı çokça tercih edilen bir metod olmaktadır. Gelişen yeni teknikler ve bilgisayar teknolojisi ile bu alanda geliştirilen paket programların sayısı hızla artmaktadır. Bu tez çalışmasında öncelikle kullanılan farklı hesaplama teknikleri incelenmiş ve en çok tercih edilen yöntem programın hesaplama aşamalarında kullanılmıştır. Programın testi referanslarda önerilen bir bina için hesap yöntemlerinin uygulanmışı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen değerler önerilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Sonuçların çıkışları daha sonra gösterilmiştir. Buna ek olarak geliştirilen bu program vasıtasıyla hesaplamalarda çok önem taşıyan, güneşe göre hava sıcaklığının İstanbul için yaz ayları süresince farklı yönlere bakan dikey duvarlar için değişimleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT COMPUTER AIDED ANALYSIS OF THERMAL LOADS OF BUILDINGS Computer aided analysis is very popular tool to calculate the thermal loads of buildings. Via the developing computer hardware and techniques the number of the packages developed in that field is increasing considerably. In this thesis various calculation techniques are firstly introduced then the most reliable and preferable method is employed for the programming procedures. The program is tested with a considered building's thermal loads and calculations are compared to the suggested results of the considered building. Therefore, outputs of the results obtained from the calculations are presented. Additionally, via one of the utilities of the program the characteristics of the solar air temperatures which are a crucial concept for calculations, are presented for the vertical walls facing to the main directions in Istanbul in cooling season.