Primer ve sekonder sjögren sendromlu hastaların tükrük bezlerinde VCAM-1, ICAM-1 ve ELAM-1 adezyon moleküllerinin ekspresyonu ve serum anti-Alfa-fodrin antikorlarının tanıdaki önemi
Expression of VCAM-1, ICAM-1 and E-selection adhesion moleculas and important alpha-fodrin antibodies for diagnosis of the patients with primary and secondary sjögren syndrome
  1. Tez No: 157910
  2. Yazar: NURAN TÜRKÇAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Rheumatology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada Sjogren sendromu (SS)'nun tanısında anti-a-fodrin antikorlannın öneminin belirlenmesi, anti-Ro ve La antikorlanyla karşılaştınlması amaçlandı. Aynca primer ve sekonder SS'lu hastaların klinik bulguları ile tükrük bezindeki histopatolojik hasar ve adezyon moleküllerinin ekspresyonu arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı. Metot: Çalışmaya yeni primer SS ve sekonder SS [romatoid artrit (RA)+SS ve sistemik lupus eritematozus (SLE)+SS] tanısı alan hastalar, SS'u bulunmayan RA ve SLE'li hastalar ile sağlıklı kontroller alındı. Kontrol oluşturması için sağlıklı 3 kişiden tükrük bezi biyopsisi alındı. Tüm olgularda anti-a-fodrin IgA, IgG, anti-Ro, anti-La antikorları (ELISA), anti-nükleer antikor (ANA) ve romatoid faktör (RF) test edildi. Primer ve sekonder SS'lu hastalar ile 3 sağlıklı kontrolün tükrük bezi biyopsilerinde, lenfosit foküs skoru (LFS), ICAM-1, VCAM-1 ve E-selectin ekspresyonu belirlendi. Bulgular: Primer SS'nda anti-a-fodrin IgA % 20, IgG % 10 iken, anti Ro % 55 ve anti-La % 20 pozitif idi. RA+SS'lu hastalarda anti-a-fodrin IgA pozitifliği %10 (1/10) iken, IgG antikorlarım tümünde negatif, anti-Ro % 40 ve anti-La % 20 pozitif idi. SLE+SS'nda anti-a-fodrin IgA % 20, IgG % 10 ve anti-Ro % 90, anti-La % 20 pozitif; kontrol grubu ve SS'u bulunmayan RA ve SLE'li hastalarda ise anti-a-fodrin antikorları negatif bulundu. Primer ve sekonder SS'lu hastaların tükrük bezlerinde, ICAM-1 ile vasküler endotel hücreleri ve lenfosit fokuslan içinde boyanma izlendi. VCAM-1 ile de vasküler endotel ve folliküler dendritik rekülin hücrelerinde boyanma izlendi. LFS ile ICAM-1 ekspresyonu belirgin korelasyon göstermekteydi (p0.05). Sonuç: Anti-a-fodrin antikorlarının ELISA ile gösterilmesi, SS'nun tanısında yeni bir katkı sağlamazken anti-Ro ve anti-La antikorları, hala önemli bir serolojik marker olarak yerini korumaktadır. SS'nda inflamasyonun yönlendirilmesi ve glandüler hasarın gelişiminde ICAM-1; vaskülit varlığı ile de VCAM-1 ilişkili görünmektedir 49
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to determine the prevalence of IgA and IgG autoantibodies against cc-fodrin in patients with primary and secondary Sjogren's syndrome (SS) and the comparison of anti-Ro and anti-La antibodies in diagnosis of SS. Moreover, we aimed to investigate the relationship among clinical symptoms, grade of histopathological damage and expression of adhesion molecules in SS. Methods: We tested the prevalence of anti-a-fodrin IgA, IgG, anti-Ro, anti-La antibodies, anti-nuclear antibodies (ANA) and rheumatoid factor (RF) in the naive patients with primary and secondary SS [rheumatoid arthritis (RA)+SS, systemic lupus erythematosus (SLE)+SS], RA, SLE and in healthy controls. Primary and secondary SS and healthy three people were performed salivary gland biopsy. The salivary gland biopsies were assessed for lymphocyte focus score (LFS) and expression of IC AM- 1, VC AM- 1 and ELAM- 1. Results: In primary SS, anti-a-fodrin IgA, IgG, anti-Ro and anti-La antibodies were detected 20 % and 10 %, 55 % and 20 % respectively. In RA+SS, anti-a-fodrin IgA was detected 10 % and IgG was negative, but anti-Ro antibodies and anti-La antibodies were found 40 % and 20 %, respectively. In SLE+SS, anti-a-fodrin IgA and IgG were detected 20 % and 10 % but anti-Ro and anti-La antibodies were found 90 % and 20 %, respectively. Alpha-fodrin antibodies were not detected in RA, SLE and healthy controls. In salivary glands of patients with primary and secondary SS; while ICAM-1 were expressed on vascular endothelial cells and lymphocyte foci, VCAM-1 were expressed on vascular endothelial cells and follicular dendritic reticulin cells. There was a positive correlation between LFS and ICAM-1 expression (p0.05). Conclusion: Anti-a-fodrin antibodies do not add more information for the diagnosis of SS. Anti-Ro and La antibodies are still useful as serological markers in the diagnosis of SS. ICAM-1 could be important for lymphocyte recruitment and glandular damage and VCAM-1 could be important for the development of vasculitis. 50