Kronik hepatit B'li hastalarda hiperbarik oksijen tedavisinin viral yüke etkisi
Effect of hyperbaric oxygene therapy on viral load in patients with chronic hepatitis B
  1. Tez No: 157914
  2. Yazar: MUSTAFA İSMET ZEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada, kronik hepatit B'li hastalarda hiperbarik oksijen tedavisinin viral yüke etkisi araştırılmıştır. Klinik, biyokimyasal, serolojik ve histopatolojik olarak KHB tanısı konan, başka herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan, uygulama için gönüllü 10 erişkin hasta çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubuna, aynı hasta grubundan tedaviyi kabul etmeyen 11 hasta randomize olarak seçildi. Bu gruptaki hastalar 6 hafta süresince hastanede yatırılarak deney grubu ile aynı fiziksel şartlada bulunmaları sağlandı. Hastalara 30 seans, 2.4 ATA basınç altında, 90 dakika, %100 O2 tedavisi uygulandı. Seanslar, 5 'er günlük periyodlar halinde, 2 gün ara ile, 6 periyot şeklinde uygulandı. Tedavi öncesi ve tedavi bitiminde serum transaminaz değerleri, hepatit B serolojik göstergeleri ve HB V DNA seviyeleri ölçülerek virolojik, serolojik ve biyokimyasal yanıt değerlendirildi. Çalışma sonunda, tedavi grubundaki hastaların 2 'sinde (%20) serum HBV DNA negatifleşirken, 5 (%50) hastada serum HBV DNA seviyesinde azalma meydana geldi. Kontrol grubundaki hiçbir hastanın serum HBV DNA' sı negatifleşmedi. Gruplar arasında, tedavi sonrası serum HBV DNA seviyeleri arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0.259). Serum ALT düzeyleri açısından incelendiğinde; yüksek serum ALT düzeyine sahip 10 hastanın 1 (%10) tanesinde ALT seviyesi normal sınırlar içine geriledi. Diğer hastalardan 7 (%70)' sinde serum ALT seviyelerinde düşme saptanırken, 2(%20) hastada ise serum ALT seviyeleri yüksekliklerini korudu. Deney ve kontrol grubunun tedavi sonrası serum ALT seviyeleri karşılaştırıldığında, istatiksel olarak anlamlı bir fark söz konusu değildi (p=0.573). Bu bulgular doğrultusunda hiperbarik oksijen tedavisinin konik hepatit B'de viral yüke etkisiz olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY EFFECT OF HYPERBARIC OXYGENE THERAPY ON VIRAL LOAD IN PATIENTS WITH CHRONIC HEPATITIS B In this study the effect of hyperbaric oxygene therapy on viral load in patients with chronic hepatitis B was investigated. Ten adult volunteer patients, without any other underlying disease, who were diagnosed as chronic hepatitis B according to their clinical, biochemical, histopathological and serological findings were included in the treatment group. Control group was consisted of 11 randomized patients who rejected treatment. Patients in control group were also hospitalized for six weeks to assure the same physical conditions as treatment group. Patients in the treatment group were treated 30 times with 100% O2 under 2.4 ATA pressure for 90 minutes. Patients were treated for consequent 6 periods. A period consist of 5 days treatment with 2 days rest interval. Serum levels of transaminases, serological markers and HBV DNA were measured before and at the end of treatment. Virological, biochemical and serological responses were evaluated. At the end of the study, in the treatment group serum level of HBV DNA of two patients (20%) were negative. Serum level of HBV DNA of five patients (50%) were decreased. None of the serum HBV DNA levels were negative in control group. There was no statistically significant (p=0.259) difference in serum level of HBV DNA after the treatment between two groups. When serum levels of ALT were taken into consideration, serum ALT level of one patient (10%) regressed to normal limits. The ALT level of seven patients (70%) decreased but in two patients (20%) the level of ALT was as in the beginning. When serum levels of ALT were compared in treatment and control groups, there was no statistically significant (p=0.573) difference. The present findings may indicate that hyperbaric oxygene therapy is ineffective on viral load in patients with chronic hepatitis B. 44