Pediatrik yaş grubunda Helicobacter pylori seroprevalansı
The seroprevalance of Helicopacter pylori in pediatric age groups
- Tez No: 157913
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAMZA BOZKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Arvas G, Pediatrik yaş grubunda Helicobacter pylori seroprevalansı, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Mikrobiyoloji (Tıp) Anabilim Dalı Doktora Tezi, Van, 2004. Helicobacter pylori infeksiyonu, dünyanın en yaygın infeksiyonlarından biridir ve çeşitli gastroduodenal hastalıklann etyoloj isinde rol aldığı düşünülmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde Helicobacter pylori infeksiyonu prevalansı çocuklarda daha yüksektir. Çalışmada, Van ilindeki çocuklarda, ELISA yöntemi ile Helicobacter pylori IgG araştırılması amaçlanmıştır. Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi çocuk polikliniklerine gelen 0-16 yaş grubu toplam 913 çocuk üzerinde araştırma yapılmıştır. Bunların 4 77 'si kız, 43 6 'sı erkek çocuktu. Araştırmaya alınan 477 kız çocuğundan 189' unda (%39.6), 436 erkek çocuğun 148'inde (%33.9) Helicobacter pylori IgG seopozitifliği saptandı. Genel olarak 913 çocuğun 337'si (%36.9) pozitif, 576'sı (%63.1) negatif bulunmuştur. Sonuçlar cinsiyetlere ve yaş gruplarına göre Z-oran testi ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Arvas G, The Seroprevalence of Helicobacter pylori in Pediatric Age Groups, Thesis of PhD, Y.Y.Ü. Institute of Health Sciences Medical Microbiology Department, Van, 2004. Helicobacter pylori infection is one of the most common human infections and is considered to play an etiologic role in several gastroduodenal diseases. The prevalence of Helicobacter pylori infection in children in developing countries is higher. The study aimed to investigate Helicobacter pylori IgG in children in Van, province using ELISA. The data were collected from a total of 913 children (477 girls and 436 boys) between 0 and 16 age groups that visited pediatric polyclinics at Yüzüncü Yıl University Research and Application Hospital. Tests indicated that 337 (36.9%) of the children were seropositive while 576 (63.2%) of them were negative. 189 (39.6%) of the girls and 148 (33.9%) of the boys were Helicobacter pylori IgG seropositive. The data were statistically evaluated according to sexes and age groups using Z-rate test and results indicated that there was no significant difference (p>0.05).