Kronik hepatit B'li hastalarda hepatik steatozun,insulin direnci,nekroinflamasyon ve fibrozis ile ilişkisi:Histolojik yağlanmayla ilişkili faktörlerin belirlenmesine yönelik prospektif klinik çalışma
Corelation of hepatic steatosis with ınsulin resistance,necroinflammation and fibrozis in patient with chronic hepatitis B: A prospectif clinical study to asses histological fatty liver related factors.
- Tez No: 203657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENDAL YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş: Kronik viral hepatitler ve özellikle kronik hepatit B ülkemiz için önemli bir sağlık problemidir. Kronik viral hepatitlerle yağlanma arasındaki ilişki pek çok yayına konu olmuş ve özellikle hepatit C ile yağlanma arasındaki ilişki açıkca ortaya konmuştur. Ancak aynı ilişki yağlanma ile hepatit B virusu arasında gösterilememiştir. Bu konuyla ilgili elimizde yeterli sayıda çalışma da bulunmamaktadır.Amaç: Çalışmamızda kronik hepatit B'li hastalarda karaciğer yağlanma sıklığı, yağlanmaya neden olabilecek faktörler ve başta hepatit B virusu olmak üzere çeşitli parametrelerle yağlanma arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.Materyal ve metod: Bu çalışmada 88 kronik hepatit B'li hasta Aralık 2006 ile Ocak 2008 tarihleri arasında değerlendirildi. 27'si kadın ve 61'i erkek olan 88 hastamızın tamamına ultrasonografi eşliğinde Menghini tekniği ile karaciğer iğne biyopsisi yapıldı. Biyopsi materyalleri tek bir patolog tarafından değerlendirildi. Hastalarda yağlanmaya neden olabilecek biyokimyasal ve serolojik bütün parametreler ayrıntılı olarak çalışıldı.Bulgular: Çalışmaya toplam 88 kronik hepatit B'li hasta dahil edildi. Bunların 27'si kadın (% 31) ve 61'i erkek (% 69) idi. Hastaların 28'inde (% 31,8) karaciğerde yağlanma tespit edildi. Erkeklerde yağlanma oranı kadınların yaklaşık 2,5 katı kadar daha fazla bulundu. Yaş, beden kitle indeksi, insülin direnci, hiperlipidemi ve hipertansiyonun kronik hepatit B'li hastalarda karaciğer yağlanmasını arttıran faktörler olduğu saptandı. HBeAg (+) veya HBeAg (-) hastalar ile daha önce tedavi alan ve almayan hastalar arasında yağlanma açısından fark olmadığı görüldü. Viral yük ile steatoz varlığı arasındaki korelasyonu incelendiğimizde anlamlı bir ilişki bulunamadı.Sonuç: Kronik hepatit B'li hastalarda belli oranda karaciğer yağlanmasına rastlanmaktadır. Bu grup hastalarda karaciğer yağlanmasını belirleyen faktörler olarak; yaş, beden kitle indeksi, insülin direnci, hiperlipidemi ve hipertansiyon önemlidir. Bu hastalarda viral faktörlerden çok hastalara ait olan metabolik faktörlerin yağlanmayla ilişkili olduğu görülmüştür. Kronik hepatit B'li hastalarda hastalığın şiddetini ve seyrini belirlemede hepatik steatoz varlığı klinisyenlere ek bilgiler sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Chronic viral hepatitis and particularly chronic hepatitis B is an important health problem for our country. The relationship between chronic viral hepatitis and hepatic steatosis has been the topic of many papers and particularly the relationship between hepatitis C and fatty liver has been well decomented. However, it has not been possible to show the same relationship between hepatitis B virus and liver steatosis. Also, there are not enough studies in our possesion on this issue.Aim: In the study, our aim is to establish the frequency of hepatic steatosis, the factors causing steatosis and whether there is any relationship between hepatitis B and steatosis.Materials and method: We assesed 88 patients with chronic hepatitis B admitted between December 2006 and January 2008. Liver biopsies were performed in all patients by using Menghini technique, accompanied by liver ultrasonography. Of these patients, 27 were female and 61 were male. Biyopsy specimens were evaluated by the same pathologist. All biochemical and serologic parameters that could cause fattening in patients were assessed.Findings: Steatosis was determined in 28 (% 31.8) of our patients. This proportion was higher compared with general population, but lower with respect to hepatitis C. In our patient population, there were 27(%31) female and 61(%69) males. Steatosis rate was found to be 2.5 times higher in males than in females. We determined that age, body mass index, insulin resistance, hyperlipidemia, and hypertension are significant factors that increase liver steatosis in patient with chronic hepatitis B. We also observed that there was not any difference in terms of steatosis between HBeAg (+) and HBeAg(-) patients, as well as between those who have already received treatment and not. Viral load also has been found to have no effect on liver steatosis.Conclusion: Steatosis could be found in chronic hepatitis B patients. The associated factors of steatosis were found as age, body mass index, insulin resistance, hyperlipidemia, and hypertension. The steatosis depends on patients metabolic factors rather than viral factors. The result we have obtanied seem to be consistent with those reported earlier. Presence of hepatic steatosis may give additional knowledge to clinicians in assesing the severity and prognosis of patients with chronic hepatitis B.