'Varlık dergisinde şiir ve edebi inceleme'
?Poem and literary of analiysis in the Varlik magazine'
- Tez No: 218839
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 412
Özet
Toplumların kültür hayatlarının yansıdığı bir ayna olan dergiler, Türk düşüncesinde ve sanatında da önemli bir işleve sahiptir. Bu durumun bir kanıtı da incelediğimiz ?Varlık Dergisi?dir. Derginin 75 yıllık bir maziye sahip olması ve Temmuz 2008 tarihi itibari ile 1210. sayıya ulaşmış olması derginin bir bütün halinde ele alınıp incelenmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle biz de çalışmamızı derginin 280 ile 330. Sayıları arasında yer alan elli sayı ile sınırlandırdık.Dört ana bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde dergide imzası bulunan yazar ve şair kadrosunu, yazı türleri çerçevesinde sınıflandırdık.İkinci Bölümde şiire yönelik teorik düşüncelerimizi verdik. Bununla birlikte derginin incelenen sayılarındaki şiirler hakkında istatistiki bilgiler ile şiirlerin değerlendirmesine yer verdik. Dönemin şiire bakış açısını şiirler üzerinde gösterdik.Üçüncü Bölümde nesir yazılarının ayrıntılı bir tasnifini yaparak onlar hakkında değerlendirmelerimizi sunduk. Bunun yanında her türdeki yazıların içerikleri hakkında okuyucuda izlenim bırakacak bilgiler de verdik.Dördüncü Bölümde ise derginin iki türlü fihristine yer verdik. Birinci fihristi yazar soyadına göre, ikinci fihristi de yazıların türlerine ve konularına göre tasnif ettik.Varlık dergisi cumhuriyet dönemi yayın hayatına damgasını vuran ve yayımlandığı süre içerisinde Türk sanat, edebiyat, tarih, eğitim başta olmak üzere her alandaki araştırmacılara kaynaklık edebilecek derinliğe sahip bir dergidir.Anahtar Sözcükler1.Varlık Dergisi2.Şiir3.Edebi İnceleme4.Şiirde Şekil5.Ahenk
Özet (Çeviri)
Magazines, which reflect the cultural life of communities, have an important role on Turkish art and way of thinking. The Varlık Magazine, which is examined in this study, is an evidence of this situation. The facts that the magazine has a history of 75 years and has published 1210 issues make it difficult to examine the magazine as a whole. For this reason, this study has been limited to the 50 issues of the magazine published between the 280th and 330th issues.In the first chapter of this study, which is composed of four chapters, the writers and the poets writing in the magazine have been classified according to the genres.In the second chapter, the theoretical thoughts on poem have been given. In addition, some statistical information about the poems in the examined issues of the magazines and poem analyses have been given. The way of poem analysis of the time has been indicated over some poems.In the third chapter, detailed classifications of the prose and their evaluations have been presented. In addition, some information about the content of texts on every genre, which will impress readers, has been presented.In the fourth chapter, two different classifications related to the magazine have been given. The first classification has been done according to the surnames of the writers; and the second classification has been prepared according to the genres and topics.The Varlık Magazine deeply influenced the publishing world of the republican period of Turkey and served as a resource material for the researchers on many fields, including Turkish art, literature, history, education and so on.Key Words1.The Varlık Magazine2.Poem3.Literary of analiysis4.Poem in form5.Harmony