Erişkin ve çocuk ishallerinde enterotoksijenik Bacteroides fragilis'in rolü
The role of enterotoxigenic Bacteroides fragilis in adult and childhood diarrhea
- Tez No: 157922
- Danışmanlar: PROF.DR. BENGÜL DURMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET ERİŞKİN VE ÇOCUK İSHALLERİNDE ENTEROTOKSİJENİK BACTEROIDES FRAGILIS'lN ROLÜ Malatya yöresinde görülen ishal vakalarında frajilizin toksinini araştırarak Enterotoksijenik Bacteroides fragilis (ETBF)'in önemini vurgulamak amacıyla Aralık 2002 - Ağustos 2003 tarihleri arasında ishalli hastalarda Nested-Polimeraz Zincirleme Reaksiyonu (PZR) ile dışkıda doğrudan ETBF toksin geni araştırıldı. Hasta grupları 0-1 aylık, 1-5 yaş, 6-16 yaş ve >16 yaş olmak üzere dört gruba ayrıldı. Gruplar sırasıyla 45, 44, 28 ve 104 kişiyi kapsıyordu. İshalli olan hastaların 22(%9.9)'sinde ETBF saptandı. Yaş gruplarına göre ETBF görülme oranları 0-12 aylık yaş grubunda 1(%2.2), 1-5 yaş grubunda 11(%25), 6-16 yaş grubunda 1(%3.5) ve 16 yaşından büyük hastalarda 9(%8.6) olarak bulundu. İshal şikayeti olmayan kontrol grubunun 23(%11.6)'ünde ETBF saptandı. Bunların yaş gruplarına göre dağılımında ise 0-12 aylık yaş grubunda 1(%2.4), 1-5 yaş grubunda 4(%9.5), 6-16 yaş grubunda 3(%15.8) ve >16 yaş grubunda 15(%15.8) olarak bulundu. Anaerop kültürü yapılan 112 dışkı örneğinin %1.7'sinde ETBF saptanabilirken, dışkıdan kültür yapılmadan doğrudan nested PZR yöntemiyle %19.6 oranında ETBF saptandı. Sonuç olarak, ishalli hastalarda ETBF, ishal etkenlerinden birisi olarak düşünülerek frajilizin toksin geni, doğrudan dışkı örneğinde moleküler yöntemlerle araştırılmalı böylece ishalli hastalıkların etiyolojisinde bu bakterinin önemi ve bulunma oranı saptanmalıdır. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ROLE OF ENTEROTOXIGENIC BACTEROIDES FRAGILIS IN ADULT AND CHILDHOOD DIARRHEA The aim of the study was to evaluate the toxin 'fragilysin' in diarrhea cases in the region of Malatya and to emphasize the importance of enterotoxigenic Bacteroides fragilis (ETBF). ETBF toxin gene was investigated by nested- polymerase chain reaction directly from stool of patients with diarrhea between December 2002 and August 2003. There were four patient population groups aged 0-1 months, 1-5 years, 6-16 years and >16 years and these groups included 45, 44, 28 and 104 patients, respectively. ETBF was detected in 22(9.9%) of the patients with diarrhea. ETBF detection rates according to age groups were 1(2.2%), 11(25%), 1(3.5%) and 9(8.6%) in the age groups 0-1 months, 1-5 years, 6-16 years and >16 years, respectively. ETBF was detected in 23(11.6%) of the control group. Who had no symptoms of diarrhea. In this group, the numbers of ETBF positivity were 1 (2,4%), 4(9,5%), 3(15,8%) and 15(15,8%) in age grups 0-1 months, 1-5 years, 6-16 years and >16 years respectively. ETBF was detected in 1,7% of the 1 12 stool samples that were available for anaerobe culture. Whereas ETBF was found to be 19,6% of the stool samples when nested PCR was directly applied without culture. In conclusion, ETBF is considered to be one of the causes of diarrhea thus fragilysin toxin gene must be investigated directly in stool samples by molecular methods to detect the rate and significance of this bacteria in the etiology of diarrheal diseases. 48