Hacettepe üniversitesi erişkin hastanesinde 2004-2005 yıllarında hastane kaynaklı infeksiyonlardan izole edilen metisiline dirençli staphylococcus aureus (mrsa) suşlarının moleküler tiplendirmesi
Molecular characteristics of hospital-acquired methicillin-resistant staphylococcus aureus isolated at hacettepe university adult hospital in 2004-2005
  1. Tez No: 195129
  2. Yazar: HADİM AKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. PINAR ZARAKOLU, PROF.DR. SERHAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Ocak 2004-Aralık 2005 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi'nde yatan, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, İnfeksiyon Hastalıkları Ünitesi'nce takip edilen hastalardan alınan çeşitli klinik örneklerden üreyen hastane kaynaklı (HK) metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) izolatlarının Panton-Valentine Lökosidin (PVL) gen ve stafilokokal kromozom kaset mec (SSCmec) tiplendirmesi yapılarak moleküler özelliklerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Moleküler özellikler ile klonalite ve antibiyotik duyarlılığının ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya dahil edilen 110 MRSA suşu çeşitli klinik örneklerden (35 kan, 37 püy, 23 derin trakeal aspirasyon, 5 kateter, 10 diğer) izole edilmiştir. Her hastadan yalnız bir izolat çalışmaya dahil edilmiştir. İzolatların identifikasyonu Sceptor otomatize sistemi (Becton Dickinson, ABD) ile yapılmıştır. İzolatlar çalışma gerçekleştirilinceye dek -80ºC'de saklanmıştır. Metisiline direnç durumunu saptamak amacıyla ?Clinical Laboratory Standards Institute? (CLSI) önerilerine uygun olarak oksasilin (1?g, Oxoid, İngiltere) diskleri kullanılarak disk difüzyon ve mecA varlığını saptamak amacıyla polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) yöntemi kullanılmıştır. Çeşitli antibiyotiklere duyarlılık CLSI önerilerine uygun olarak disk difüzyon ve Etest (AB Biodisk, İsveç) yöntemleriyle belirlenmiştir. Klonal farklılıkların değerlendirilmesi için pulsed field gel elektroforezi (PFGE) uygulanmıştır. PVL gen varlığının ve SCCmec tiplerinin saptanması için yine PZR yöntemi kullanılmıştır. Kontrol suşları olarak S. aureus ATCC 29213, S. aureus 27R ve S. aureus 8328 kullanılmıştır. Çalışmaya alınan HK-MRSA suşlarının tümünde mecA geni pozitiftir. İzolatların 68'i (%61.8) SCCmec tip III, 38'i (%34.5) SCCmec varyant tip IIIB ve 3'ü (%2.7) SCCmec tip IV olarak saptanmıştır. Bir izolatın SCCmec geni tiplendirmesi yapılamamıştır. PVL geni toplam 14 suşta (%12.7) pozitif bulunmuştur. PVL pozitif suşların 10'u SCCmec III, 4'ü SCCmec varyant tip IIIB olarak saptanmıştır. SCCmec tip IV olarak saptanan suşların hiçbirinde PVL geni gösterilememiştir. Tüm MRSA izolatlarının tigesiklin, linezolid, vankomisin ve teikoplanine duyarlı olduğu, sırasıyla MİK90 (?g/ml) değerlerinin 0.25, 2, 2 ve 2 olduğu tespit edilmiştir. İzolatların gentamisin, siprofloksasin, rifampine yüksek oranda (>%90) dirençli olduğu, trimetoprim-sulfametoksazol (TMP-SMX)'e %90, klindamisine %53, eritromisine %32 oranında duyarlı olduğu belirlenmiştir. Bu izolatlar PFGE paternlerine göre 8 klona ayırt edilmiştir (A, B, C, D, K, L, N, O). İzolatların tümü ele alındığında %92.7'sinin, PVL pozitif olanların ise %78.7'sinin klon A'ya ait olduğu saptanmıştır. SCCmec III taşıyan suşların %91, SCCmec IIIB taşıyan suşların %94.7, SCCmec IV taşıyan suşların %100 oranında klon A'ya ait olduğu belirlenmiştir. PVL negatif suşların siprofloksasin direnci %98, rifampisin direnci %92.7, gentamisin direnci %88.5, eritromisin direnci %66, klindamisin direnci %37, TMP-SMX direnci %8 oranındadır. PVL pozitif izolatların ise direnç oranları siprofloksasin, rifampisin, gentamisin, eritromisin, klindamisin, TMP-SMX için sırasıyla %92.8, %92.8, %85.7, %78.5, %50, %21.4 olarak belirlenmiştir. Hastanemizde çeşitli infeksiyonlardan izole edilen HK-MRSA izolatları çoklu dirence sahiptir. Bu izolatların büyük çoğunluğunun SCCmec III, veya varyant tip IIIB taşıdığı saptanmıştır. Toplum kökenli MRSA'nın bilinen bir virulans faktörü olan PVL, HK-MRSA izolatlarında da önemli oranda saptanmıştır. Bu durum MRSA izolatlarının değişen epidemiyolojisinin yakından takibinin önemli bir göstergesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the molecular characteristics of hospitalacquired (HA)-methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) isolates by determination of the presence of Panton-Valentine Leukocidin (PVL) genes and staphylococcal chromosome cassette mec (SCCmec) typing in association between clonal diversity and antibiotic susceptibilities. A total of 110 MRSA isolates from various clinical samples (35 blood, 37 pus, 23 deep tracheal aspiration, 5 catheter, and 10 other samples) of inpatients with nosocomial infections at Hacettepe University Adult Hospital between January 2004 and December 2005 were included in the study. Only one isolate from each patient was included. The identification of the isolates was made by Sceptor automated system (Becton Dickinson, USA). The isolates were retested for methicillin resistance by oxacillin (1?g, Oxoid, UK) disk diffusion test according to Clinical Laboratory Standards Institute (CLSI) and for the presence of mecA gene by polymerase chain reaction (PCR). The presence of PVL genes and SCCmec types were detected also by PCR analysis. The susceptibility testing was performed by Etest (AB Biodisk, Sweden) and to some other antibiotics by disk diffusion methods according to the CLSI recommendations. Pulse field gel electrophoresis (PFGE) was performed to examine the clonal diversity of the isolates. Isolates were stored at - 80ºC until studied. S. aureus ATCC 29213, S. aureus 27R and S. aureus 8328 were included as control strains. All 110 HA-MRSA isolates were positive for mecA gene. Of the isolates, 68 (61.8%) were harbouring SCCmec type III, 38 (34.5%) SCCmec variant IIIB, and 3 (2.7 %) SCCmec type IV. One isolate could not be typed for SCCmec gene. PVL was positive in 14 (12.7%) of 110 HA-MRSA isolates. Ten of PVL positive strains carried SCCmec III, whereas 4 of them carried SCCmec type variant IIIB. None of the strains harboring SCCmec type IV were positive for PVL genes. All MRSA strains were susceptible to tigecycline, linezolid, vancomycin and teicoplanin with MIC90 (?g/ml) values of 0.25, 2, 2 and 2 respectively. The isolates were highly resistant (>90%) to gentamicin, ciprofloxacin, and rifampin whereas the susceptibility to trimethoprim/sulfamethaxasole was 90%, clindamycin 53% and erythromycin 32%. On the basis of PGFE patterns, the MRSA isolates were grouped into eight clonal types (A, B, C, D, K, L, N, O). Of the total isolates 92.7%, of the PVL-positive isolates 78.7% belonged to clone A. All strains harboring SCCmec IV, 91% of strains harboring SCCmec III, and 94.7 of strains harboring SCCmec IIIB belonged to clone A. PVL-negative MRSA isolates were resistant to ciprofloxacin, rifampin, gentamicin, erythromycin, clindamycin, and TMP-SMX with the rates 98%, 92.7%, 88.5%, 66%, 37%, and 8% respectively, whereas resistance rates of PVL-positive strains were 92.8% for ciprofloxacin, 92.8% for rifampin, 85.7% for gentamicin, 78.5% for erythromycin, 50% for clindamycin, and 21.4% for TMPSMX. All HA-MRSA isolates were multi-resistant. Majority of the HA-MRSA isolates in our hospital were carrying SCCmec III, or variant IIIB. Although PVL is known as a common virulence factor of community-acquired MRSA, HA-MRSA isolates in our center have a considerable rate of PVL positivity pointing out the changing epidemiology of MRSA isolates.