Evrelere göre sepsiste karaciğer fonksiyon bozukluğunun değerlendirilmesi
- Tez No: 157934
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ TABAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Microbiology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Sepsis, giderek artan insidansı ve bildirilen yüksek morlalite oranları nedeniyle önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Scpsiste bir çok değişik organ ve sistem gelişen sistemik inflamatuvar yanıt nedeniyle etkilcnebilmektcdir. Sepsiste gelişen karaciğer fonksiyon bozukluğunun sıklığı ve mortalite üzerine etkisi konusunda yapılan klinik çalışmalarda farklı sonuçlar elde edilmiştir. Karaciğer fonksiyon bozukluğunun sepsisin evreleri ile ilişkisi ise bilinmemektedir. Bu nedenle çalışmamızda sistemik inflamatuvar yanıt sendromu (SİYS), sepsis, ciddi sepsis ve çoklu organ yetersizliği sendromu (ÇOYS) gibi sepsisin değişik evrelerinde karaciğer fonksiyon bozukluğunun gelişme sıklığı, etkenlerle ilişkisi ve mortalite üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmamızda 65 hastaya ait 77 atak ileriye dönük olarak incelendi. Dokuz atak SIYS. 30 atak sepsis, 30 atak ciddi sepsis ve 8 atak da ÇOYS olarak tanımlandı. Yetmişyedi atağın (9'u enfeksiyon dışı SİYS. 681 enfeksiyon nedenli) 50'sinde mikrobiyolojik etken saptandı, 37'sindc bakteremi gelişti. Menial fonksiyon bozukluğu %24.6, böbrek yetersizliği %14.2, septik şok %36.3, refrakter şok %20.8, dissemine intravasküier koagülasyon %33.8 ve akut sıkıntılı solunum sendromu ise %11.7 oranında saptandı. Otuzaltı atakta (%46.7) karaciğer fonksiyon bozukluğu saptandı. Karaciğer fonksiyon bozukluğu gelişen ve gelişmeyen iki grup arasında yaş. cinsiyet, enfeksiyonun kökeni, lökosit ve trombosit sayıları, C reaktif protein değerleri, APACHE II skoru, bakteremi sayısı, septik şok, ARDS ve hipotermi gelişimi bakımından anlamlı fark saptanmadı. Alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz. (AST), total ve direkt bilirubin, alkali fosfataz, albumin, kreatinin, protrombin zamanı değerleri, böbrek tutulumu, refrakter şok, mental durum değişikliği, DİK gelişimi, ve sonuç (ölüm/iyileşme) arasında anlamlı fark olduğu görüldü. Karaciğer tutulumu olmayan grupta sadece 5 hasta ölürken (%12.2), karaciğer tutulumu olan grupta ise 16 hasta (%53.3) öldü (p:0.001). Evreler arasında karaciğer tutulumunun gelişim sıklığı açısından anlamlı fark bulundu (p: 0.003). Karaciğer tutulumu SİYS'de %22.2, sepsiste %33.3. ciddi sepsiste %53.3 ve ÇOYS'da %100 oranında saptandı. 4-Rakteremik ve bakteremik olmayan iki grupla karaciğer tutulumu benzer oranda (sırasıyla %48.6. %43.9) bulunurken bakteremi etkenleri ile karaciğer tutulumu arasında ilişki saptanmadı. Otuzaltı karaciğer tutulumunun 25'inde (%69.5) bilirubin yüksekliği saptandı. Sadece bilirubinin yüksekliği ise 19 hastada (%52.7) görüldü. Yedi hastada (YoWA) ALT ve AST'nin birlikte yüksekliği, 4 hastada da (%11,1) sadece ALT yüksekliği saplandı. Bilirubin yüksek olan ve olmayan iki grup arasında mortalite açısından fark saptanmadı (p:0.6). Sonuç olarak, karaciğer fonksiyon bozukluğunun enfeksiyon veya enfeksiyon dışı nedenlerle ortaya çıkan sistemik inflamatuvar yanıtta gelişebileceği ve bu fonksiyon bozukluğunun evre ilerledikçe arttığı, bu tutulumunun morlaliteyi olumsuz yönde etkilediği gözlenmiştir. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sepsis continues to be an important health problem with its increasing incidence and high mortality. Many different organs and systems may be affected in sepsis due to systemic inflammatory response syndrome. The data regarding the frequency of liver dysfunction in sepsis and its impact on mortality are controversial. The relation between liver dysfunction and stages of sepsis is unknown. We therefore aimed to study the rate of elevated liver enzymes in systemic inflammatory response syndrome (S(RS), sepsis, severe sepsis and multipi organ failure (MOF), its relation to the cause of sepsis and impact on mortality. 77 episodes of 65 patients were followed prospectively in our study. Of the 77 episodes. 9 were SIRS, 30 were sepsis, 30 were severe sepsis and 8 were MOF. A relevant organism was identified in 50 of 77 episodes; bacteremia was detected in 37 episodes. The rates of mental dysfunction, renal failure, septic shock, refractory shock, disseminated intravascular coagulation and acute respiratory distress syndrome were 24.6%, 14.2%, 36.3%, 20.8%, 33.8% and 1 1.7% respectively. Liver dysfunction was detected in 36 episodes (46.8%). No significant difference has been detected between the two patient groups with and without liver dysfunction concerning age, sex, source of infection (community vs hospital acquired), WBC and thrombocyte counts, CRP values, APACHE II scores, number of bacteremias, septic shock, ARDS and hypothermia. There were significant differences between groups regarding ALT, AST, total and direct bilirubin, alkaline phosphatase, albumin, creatinine, prothrombin time, renal involvement, refractory shock, mental dysfunction, DIC. and outcome. While 5 patients (12.2%) died in the group with no liver involvement, 16 patients (%53.3) died in the group with liver involvement. Significant difference was observed for the rate of liver involvement between stages of sepsis (p:0.003). The rates of liver involvement in SIRS, sepsis, severe sepsis, and MOF were 22.2%, 33.3%, 53.3%, and 100% respectively. The rates of liver involvement between bactcrcmic and nonbacteremic group were similar (48.6% and 43.9% respectively) and there is no relation between causes of bacteremia and liver involvement. 49Bilirubin levels were high in 25 of 36 (69.5%) patients with liver involvement. Isolated elevated bilirubin levels were found in 19 patients (52.7%). Both ALT and AST levels were elevated in 7 patients (19.4%), isolated elevated ALT levels were detected in 4 patients (11.1%). There was no significant difference regarding mortality between groups of patients with and without elevated liver enzymes. In conclusion, liver involvement was observed in systemic inflammatory response due to either infectious or noninfectious in origin. This involvement was noted to be severe as the stage of the response increases and to affect the mortality inversely. 50