Keratokonus tanılı erişkin hastalarda evrelere göre ön segment parametrelerinin ve lamina kribroza kalınlığının kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 880728
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FEYZA ÖNDER, DR. BURCU YÜCEKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Keratokonus hastaları ve kontrol grubu ile keratokonus hastalarının evreleri arasındaki nazal ve temporal sklera kalınlığı, nazal ve temporal konjonktiva-tenon kalınlığı, lamina kribroza kalınlığı ve lamina kribroza eğrilik indeksini karşılaştırmak ve bu değerler ile kornea parametreleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Keratokonus tanısı ile kornea biriminde takipli 96 hastanın 156 gözü ile, 100 sağlıklı gönüllünün 200 gözü olmak üzere toplam 356 göz çalışmaya dahil edildi. Araştırmamız retrospektif gözlemsel kesitsel bir çalışma olup keratokonus tanılı hastaların Ocak 2010 ile Nisan 2024 tarihleri arasındaki verileri retrospektif olarak incelendi. Keratokonus grubu hastalar Amsler-Krumeich sınıflandırması kullanılarak evrelere göre 4 gruba ayrıldı. Lamina kribroza kalınlığı (LKK), lamina kribroza kurvatür genişliği (LKKG), derinliği (LKKD) ve indeksi (LKKİ) ile nazal ve temporal sklera (SK) ile konjonktiva-tenon kalınlıkları (KTK) Swept-Source Optik Koherens Tomografi (SS-OKT) cihazı ile manuel olarak ölçüldü. Lamina kribroza kalınlığı optik sinir başının radyal taramaları ile incelendi. Lamina kribroza kurvatür indeksi (LKKİ) (lamina kribroza kurvatür derinliği (LKKD)/ kurvatür genişliği (LKKG) x100), lamina kribrozanın posterior eğrilik derecesini belirlemek için hesaplandı. Sklera ile konjonktiva-tenon kalınlıkları için skleral mahmuzun 1 mm, 2 mm ve 3 mm posteriorundan olmak üzere nazal ve temporal kadranlarda üç yerden ölçüm alındı. Elde edilen değerler keratokonus ile kontrol grubu arasında ve keratokonus evreleri arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the nasal and temporal scleral thickness, nasal and temporal conjunctiva-tenon thickness, lamina cribrosa thickness, lamina cribrosa curvature index in keratoconus patients with different stages of the disease and the control group and to evaluate the relationship between these values and corneal parameters. Materials and Methods: A total of 356 eyes, including 156 eyes of 96 patients followed up in the cornea unit with a diagnosis of keratoconus and 200 eyes of 100 healthy volunteers, were included in the study. Our research is a retrospective observational cross-sectional study and the data of patients with keratoconus between January 2010 and April 2024 were retrospectively examined. The keratoconus group was divided into 4 groups according to stages using the Amsler-Krumeich classification. Lamina cribrosa Thickness (LCT), lamina cribrosa curvature width, depth and index, and nasal and temporal sclera (ST) and conjunctiva-tenon thickness (CTT) were measured manually with Swept-Source Optical Coherence Tomography (SS-OCT). Lamina cribrosa thickness was examined by radial scans of the optic nerve head. Lamina cribrosa curvature index (LCCI) (lamina cribrosa curvature depth (LCCD)/curvature width (LCW) x100) was calculated to determine the degree of posterior curvature of the lamina cribrosa. Measurements were taken from three locations in the nasal and temporal quadrants: 1 mm, 2 mm and 3 mm posterior to the scleral spur for sclera and conjunctiva-tenon thicknesses. The obtained values were compared between the keratoconus and control groups and between keratoconus stages.