Sarkoidozda evrelere göre dalak tutulumu
Splenic involvement in sarcoidosis according to the disease stage
- Tez No: 455211
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL YANARDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Hematoloji, Romatoloji, Chest Diseases, Hematology, Rheumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Sarkoidoz nedeni bilinmeyen, nonkazeifiye granülomlarla karakterize bir hastalıktır. Hastalık akciğere sınırlı olabileceği gibi kemik, göz, karaciğer, dalak, sinir sistemi gibi birçok hastalığı tutabilir. Dalak tutulumu yaklaşık % 7 olarak belirtilmiştir. Dalak tutulumunun bu kadar az olmasının nedenleri dalak tutulumunun asemptomatik olması ve laboratuar değerlerinde bozukluk neden olma olasılığının düşük olmasıdır. Sarkoidozun dalak tutulumu hakkında az sayıda çalışma yapılmış bir konudur. Biz hem bu konuda kendi verilerimizi oluşturmak hem de farkındalık yaratmak amacı ile bir çalışma yaptık. Bu çalışmamızda İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Genel Dahiliye-2 Bilim Dalındaki sarkoidoz hastalarının 1965-2015 yılları arasındaki dosyaları incelenmiş ve içlerinde dalak tutulumu olan 36 hasta tespit edilerek hastaların evreleri, başka organ tutulumları, sarkoidoz tanı yöntemleri, geliş şikayetleri, laboratuar değerleri, tanı konan mevsim ve hastalara ait yaş ve cinsiyet gibi parametreler incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda hastalarımızın kadın ağırlıklı olduğu, evre 2 hastaların çoğunlukta olduğu, kadın ve erkek hastaların evreleri arasında istatistiki olarak anlamlı fark olmadığı, dalak tutulumu dışında ekstratorasik sarkoidozu olan hastalarda karaciğer tutulumu oranının arttığı, Kveim testinin daha düşük oranda pozitif olduğu, hastaların sol üst kadranda dolgunluk gibi splenomegali semptomlarıyla başvurma oranının çok az olduğu, trombositopeni ve lökopeninin nadir olduğu sonuçlarına varılmıştır. Kuşkusuz elde ettiğimiz veriler daha geniş hasta popülasyonu ile yapılacak çalışmaları ile doğrulanmaya muhtaçtır.
Özet (Çeviri)
Sarcoidosis is a disease characterized by noncaseating granulomas and its cause is unknown. Although it can be localized to the lungs, it can also affect many organs like bones, eye, liver, spleen, nervous system. It affects the spleen 7% of the cases in total. The reasons for the low involvement of spleen is that the spleen involvement is asymptomatic and laboratory findings are rare in splenic involvement. Spleen involvement in sarcoidosis has been an understudied topic. We did this research in order to build our own database as well as to raise awareness. We studied the sarcoidosis cases between 1965-2015 at İstanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Departmant of İnternal Medicine and we found 36 patients with spleen involvement. We analyzed certain parameters on these 36 cases like the stage of the disease, involvement with other organs, methods of diagnosis, complaints, laboratory findings, the season in which the disease is diagnosed, and so on. At the end of this research, we reached these conclusions: most of the patients are female, phase 2 patients are the majority, there is no significant statistical difference between the phases of male and female patients, the involvement with liver increases in cases with ekstratorasik sarkoidosis along with spleen involvement, kveim test is positive in fewer cases, the ratio of patients with complaints of splenomegaly with upper left enlargement is quite few, thrombocytopenia and leukopenia are rare. Certainly, this study is need of validation with case studies on a bigger patient population.