Pseudomonas aeruginosa'ya karşı β laktam antibiyotiklerle aminoglikozid ve kinolon kombinasyonlarının E-test yöntemi ile sinerjik etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 157947
  2. Yazar: İSMAİL DOĞAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMİN TEKELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Pseudomonas aeruginosa, ciddi hastane infeksiyonlarına yol açması, kullanılan antibiyotiklere karşı çok çabuk direnç göstermesi nedeni ile tedavisinde yeni çalışmalara, alternatif ilaç ve kombinasyonlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Tedavide kullanılan bazı antibiyotiklerin kullanım kısıtlılığı ve yan etkilerinin olması, bu çalışmalara gereksinimi arttırmaktadır. Biz çalışmamızda, p-laktam antibiyotiklerle aminoglikozid ve kinoionların kombinasyonlarının pseudomonas suşlarına karşı sinerjik etkisini araştırdık. Klinik bakteriyoloji laboratuarımıza gönderilen 28 P. aeruginosa izolatının önce tek başlarına duyarlılıkları hesaplandı. Bunun sonucunda çalışmaya alınanların arasında en duyarlı antibiyotiğin amikasin, en az duyarlılık gösterenin de levofloksasin olduğu gözlemlendi. Sefepim ve piperasilin / tazobaktam arasında duyarlılık açısından belirgin bir fark yoktu. Sinerji çalışması için yapılan kombinasyonlarda ise her iki p-Iaktam antibiyotiğin amikasin iie kombinasyonunda sinerjizm yine birbirine yakın sonuçlar olarak değerlendirildi. Amikasin, kombinasyonlarda en yüksek sinerjik etkiyi gösterse de levofloksasin ile yapılan kombinasyonlarda da anlamlı oranda sinerji tespit edildi. Levofloksasin ile yapılan kombinasyonlardan üçünde antagonizm görülürken, amikasin ile yapılan kombinasyonlarda antagonizmaya rastlanmadı. Bu sonuçlar; P aeruginosa' ya bağlı infeksiyonların tedavisinde bir p-laktam antibiyotikle amikasin kombinasyonun uygun bir seçenek olabileceğini, ancak kullanım kısıtlılığı ve yan etkilerinin sakıncalılığı durumunda alternatif olarak p laktam' larla levofloksasin kombinasyonlarının da tedavide önemli yeri olduğunu göstermektedir. Yeni kinolonların geliştirilmesi ve kullanıma sunulması ile yeni çalışmaların yapılması gereklidir. 34
Özet (Çeviri)
Pseudomonas aeruginosa, created need for its treatment, new studies about it, alternative drugs and combinations since it opens the path to serious hospital infections and very quickly reacts to the antibiotics used. The need for such studies is further increased because of the restrictions of certain antibiotics used in the treatment and for their side effects. In this study, the synergistic effects of aminoglycosides and quinolones combinations with P-lactam antibiotics against pseudomonas strains are researched. The 28 P.aeruginosa isolate forwarded to the clinical bacteriology laboratory were first subjected to sensitivity computations alone by themselves. As a result of this, it was observed that among the antibiotics included in the study, amikacin was the most sensitive and ievofloxacin was the least sensitive. There was no significant difference with respect to sensitivity among cefepime and piperacillin/tazobactam. Whereas in combinations made to make synergy inquires, it was seen that, synergy for the combinations made with both P-lactam antibiotics and the amikacin were ending in values that are close to one another. Amikacin showed the highest synergistic effect in combinations but, in combinations made with Ievofloxacin too, three were synergy at significant rates determined with it. There were antagonism observed in three of the combinations made with Ievofloxacin whereas there was no antagonism faced with in combinations made with amikacin. These results, suggests that in treatment of infections depended on P aeruginosa, p-lactam antibiotic combined with amikacin may be forming a suitable alternative but, because of restrictions for using it and the drawbacks generated in form of side effect, one can observe that as an alternative, with p-lactam the Ievofloxacin combinations are also having an important plaice in treatment. There is further need to enter into development works of new quinolones and making them available for use with the new studies to be conducted. 35