Bağışıklık yetmezliği olan hastalarda aspergilloz ve diğer fırsatçı küf enfeksiyonlarının araştırılması ve küf mantarlarının hastane çevresi ile hastane enfeksiyonu açısından önemi
Investigation of aspergillosis and other opportunistic mold infections in immunocompromised patients and the importance of molds in nosocomial infections and presence of molds' in hospital environment
  1. Tez No: 157961
  2. Yazar: AYŞE EREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA KUŞTİMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
56 ÖZET Bu çalışma, hastanemizin çevresinde ve içerisinde devam eden inşaat çalışmalarının bağışıklık sistemi baskılanmış hastaların bulunduğu kemik iliği ve böbrek transplantasyon üniteleri, hematoloji, onkoloji üniteleri gibi riskli ünitelerde fırsatçı küflerin yol açabileceği enfeksiyonlarını belirlemek ve inşaal çalışmalarının hastane havası üzerine etkisini saptamak amacıyla planlanmıştır. Riskli ünitelerde yatan toplam 43 hastanın odalarının iç ve dış ortam havalarından“Air İdeal Hava Örnekleme Cihazı”ile kültürler alınmıştır. BAL, balgam, ETA, sinüs dokusu gibi çeşilli örneklerden oluşan toplam 43 hasta örneği kültür açısından incelenmiştir. Toplam 53 seram, BAL ve doku süpcrnatanı örneğinde ise ELISA ile galaklomannan (GM) antijeni araştırılmıştır. Hastanemizin iç ortam havasında en sık olarak sırasıyla Penicillium {% 50.6), Cladasporium (% 20), Chrysonilia (% 11.1) ve Aspergillus türleri (% 10.6) izole edilmiştir. Dış ortam hava örneklerinden izole ettiğimiz, türler ise sırasıyla Penicillium (% 38.83), Cladosporium (% 24.27), Paecillomyces (% 10.68) ve Aspergillus türleri (% 8.74) olmuştur. İç orlam havası ve dış ortam havası arasında üreme olması açısından; toplam koloni ve spor sayıları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p>0.05). 43 hasta örneğinin sekizinde kültür pozitif olarak bulunmuştur (% 18.6). Hasta örneklerinden A.fuınigatus, A.flavus, P.rhrysogenum ve Valsa sordino türleri izole edilmiştir. 53 örnekten sekizinde (% 15.1) GM antijeni tespit edilmiştir. Klinik örneklerinden mantar izole elliğimiz, yedi hastanın beşinin ELISA sonucu da pozitif bulunmuştur. Bulgularımız sonucunda toplam iki hastada invaziv aspergilioz (İA) ispatlanmıştır Bu hastalara ait BAL örneklerinden izole edilen küflerle bu hastaların odalarının iç ortam havasındaki küflerin mikroskobik değerlendirmeyle aynı cins oldukları görülmüştür.57 Hastanemizin KİT ünitesinin havası ve 11EPA filtrelerin etkinliği tarafımızdan değerlendirilmiş ve önerimizle HRPA filtreler değiştirilmiştir Filtre değişikliklerinden sonra tekrar hava örnekleri alınmıştır. HEPA filtre değişiminden önceki ve sonraki örneklerde toplam koloni ve spor sayılarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma görülmüştür (jkO.005) Bu çalışmanın özellikle hastane içerisinde ve çevresinde inşaat yapılanmalarının olduğu dönemlerde ve risk grubu hastaların bulunduğu çeşitli ünitelerde, gerek havadaki küf Horasının gerekse bu hastaların çeşitli örneklerindeki küf kolon izasyonunun zaman zaman incelenmesinin, olası fırsatçı küf enfeksiyonlarını önlemede önemli olduğunu gösterdiği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY This study is planned to determine the effect of building constructions going on inside and around of our hospital on indoor air flora and to determine the infections caused by opportunistic molds in immunocompromised hosts in bone marrow and kidney transplant units, haematology and oncology wards. Cultures were collected from high risk units by an air sampler (Air Ideal) from indoors and outdoors of total 43 patient rooms. A total 43 patient samples including BAL fluid, sputum, endotracheal aspirate, sinusal tissue were examined by cultural assays. Galactomannan antigen was investigated in serum, BAL fluid, and tissue supernatant samples of totally 53. From indoor air cultures of our hospital, most commonly isolated species were Penicillium (% 50.6), Cladosporium (% 20), Chrysonilia {% 11.1) and Aspergillus (% 10.6) species. We isolated Penicillium (% 38.83), Cladosporium (% 24.27), Paeeillomyces (% 10.68) and Aspergillus (% 8.74) species from outdoor samples respectively.There was no significant difference for total colony and spor numbers of indoor and outdoor air samples (p>0.05). In eight of 43 samples culture results were positive (% 18.6). A.fumigatus, A.flavus, P.chrysogenum and Valsa sordino species were isolated from clinical samples. GM antigen was delected in eight of 53 (% 15.1) samples. Five of seven patients whom we isolated fungus from clinical specimens were also resulted in positive with ELİSA. In two patients invasive aspergillosis (IA) was proven as the result of our findings. We have observed that molds isolated from BAL fluid cultures and indoor airs of these two patients were in the same genus.59 We evaluated indoor air and efficiency of HEPA fillers of bone marrow transplant unit and according to our recommandations HEPA fillers were changed. After the change of filters we collected air samples again.