Transplantasyon hastaları ve yenidoğanlarda cytomegalovirus (CMV) infeksiyonlarının tanısı
Cytomegalovirus infektions in transplantation pationts and nevvborn
  1. Tez No: 157975
  2. Yazar: PARİ SOHRABİ MOLLAYOUSEFİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLDEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET CMV infeksiyonlan her yerde yaygın görülmekte olup, sağlıklı çocuk ve erişkinlerde genelikle asemptomatik seyreder. CMV infeksiyonlan özellikle kemik iliği ve solid organ transplantasyon hastalarında ve yeni doğanda önemli mortalite ve morbidite nedenidir. Bu çalışmada belirli bir zaman kesitinde CMV infeksiyonu tanısında kullanılan rutin testler, özellikle kemik iliği ve solid organ transplantasyonu uygulanan hastalarda bu testlere eklenen antijenemi testi ile birlikte klinik bulgularla ele almak ve konjenital CMV infeksiyonu şüphesi ile gönderilen bebeklerin laboratuvar bulgularını değerlendirmek hedeflenmiştir. Bu hastalarda vireminin tayininde plazma ve PNL' lerde PCR yöntemi ile CMV DNA'sı kalitatif olarak, hibridizasyon ile CMV DNA'sı kantitatif olarak ve CMV antijenemisi araştırılmıştır. 9'u KIT hastası olan 26 hematoloji hastası, 19 solid organ transplantasyonu uygulanmış hasta, 14 konjenital infeksiyon şüpheli hasta ve 4 CMV infeksiyonu şüphesi olan hasta olmak üzere toplam 63 hastadan gönderilen 165 örnek incelenmiştir. Hematoloji hastalarından 4 hasta, solid organ transplantasyonu yapılan 1 hasta, CMV infeksiyonu tanısıyla gönderilen 2 hasta ve konjenital CMV infeksiyonu şüphesiyle gönderilen 2 hasta olmak üzere toplam 9 hastaya CMV hastalığı tanısı konmuştur. Kalitatif PCR, hibridizasyon ve antijenemi testinin birlikte değerlendirilmesi ile 5 hastada pozitif sonuç saptanmiştir. 1 hastada kalitatif PCR sonucu klinik bulgularla, 1 hastada ise balgamda PCR pozitifliği, antijenemi testi pozitifliği ve klinik bulgularla birlikte tanı koy durucu olmuştur. Konjenital CMV infeksiyonu tanısında da 2 hastada in house PCR ve hibridizasyon yöntemleri ile tanı konulmuştur. 78Bu çalışmanın sonuçlan ve literatür bilgileri birlikte değerlendirildiğinde, CMV hastalığı riski bulunan hastaların (özellikle transplant hastaları) tanısında yöntem seçiminin ve sonuçların klinik olarak hasta izleminde önemi ortaya çıkmaktadır. Transplantasyon hastalarının CMV hastalığı açısından izlenmelerinde standart kantitatif moleküler yöntemlerin kullanıma girme gerekliliği ortaya çıkmaktadır. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY CMV infections are seen commonly worldwide and their courses are asymptomatic in healthy children and adults. CMV infections are the cause of significant mortality and morbidity in bone marrow and solid organ transplant patients and in newborns. In this study, the aim was to deal with the routine tests used in the diagnosis of CMV infection and the additional antigenemia test particularly used in bone marrow and solid organ transplant patients together with clinical signs and to evaluate the labarotory findings in babies sent with a suspicion of congenital CMV infection. In these patients, CMV DNA was investigated qualitatively in plasma and in PNL's by PCR and quantitatively by hybridisation and CMV antigenemia was also investigated. 165 samples from a total of 63 patients consisting of 26 haematology patients (9 with KIT), 19 solid organ transplant patients, 14 patients with a suspicion of congenital infection and 4 patients with a suspicion of CMV infection were examined. CMV disease was diagnosed in a total of 9 patients. 4 of them were haematology patients, 1 was solid organ transplant patient, 2 were sent with the diagnosis of CMV infection and 2 were sent with a suspicion of congenital CMV infection. The evaluation of qualitative PCR, hybridization and the antigenemia test together led to positive results in 5 patients. Qualitative PCR together with clinical symptoms in one patient and positive PCR in sputum, positive antigenemia test and clinical findings in another patient led to the diagnosis. The diagnosis of congenital CMV infection was made by in-house PCR and hybridization in two patients. 80When the results of this study is evaluated with the literature knowledge, the importance of choosing the laboratory method and their results in patients with high risk for CMV disease (especially transplant patients) becomes obvious in the follow up of patients. The necessity of using standart quantitatif molecular methods is seen. 81