1 ay-2 yaş grubunda görülen respiratuar sinsityal virus (RSV) bronşiolit vaka sayısı ve klinik seyrinin COVİD-19 pandemi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the number of respiratory syncytial virus (RSV) bronchiolitis cases and the clinical course in the 1 month to 2 years age group in relation to the COVİD-19 pandemic
- Tez No: 896576
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM, DOÇ. DR. GAMZE ÖZGÜRHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: 1 ay-2 yaş grubunda görülen Respiratuar Sinsityal Virus (RSV) ve RSV dışı bronşiolit vaka sayısı ve klinik seyrinin COVİD-19 pandemi ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Kliniğinde pandemi öncesi ilk bir yıldaki RSV ve RSV dışı bronşiolit tanılı hastalar ve pandemi döneminin ilk bir yılında ki RSV ve RSV dışı bronşiolit tanılı hastalar dahil edilerek yapıldı. Pandemi öncesi ve sırasında hastaneye yatış yapan RSV ve RSV dışı bronşiolit tanılı hastalar; yatan hasta sayısı, mevsimsel dağılımı, bronşiolit nedeniyle hastanedeki yatış süresi, solunum sıkıntısı varlığı, oksijen desteği ihtiyacı, başvuru anındaki akut faz reaktanlarının düzeyi açısından karşılaştırıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için IBM SPSS Statistics 25 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. P-değerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar şeklinde değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilme kriterlerini karşılayan 285 hastanın %38,9 (n=111) kız, %61,1 (n=174) erkekti. 285 hastanın %69,5'i (n=198) pandemi öncesi döneminde, %30,5'i (n=87) pandemi döneminin ilk yılında görüldü. Pandemi döneminin ilk yılında akut bronşiolit nedeniyle çocuk kliniğine yatan hasta sayısının %56 oranda azaldığı görüldü. Pandemi öncesi (Grup1) hastalarda RSV bronşiolit oranı(%20,7), Pandemi sırası (Grup2) hastalardaki RSV bronşiolit oranına(%50,6) göre daha düşük olup anlamlıydı. Pandemi öncesi Grup1 hastalarda kış mevsiminde başvuru oranı (%43,9), pandemi sırası Grup2 hastalar da sonbahar mevsiminde başvuru oranı (%47,1) daha yüksek görüldü. Pandemi öncesi Grup1 hastaların yaş ortalaması (5[2-9,25]) pandemi sırası Grup2 hastaların yaş ortalamasına (3[2-8]) göre daha büyüktü. Grup2 hasta grubunda yoğun bakım ihtiyacı olmadığı (%0) görüldü. Pandemi öncesi RSV(+) Grup 1a hastaların oksijen desteği ihtiyacı oranı (%19,5), pandemi sırası RSV(+) Grup 2a hastalara (%2,3) göre yüksek olup anlamlıydı. Sonuç: Pandemi döneminde yapılan sosyal izolasyon, toplu karantina gibi kısıtlamaların ve maske kullanımı, el hijyeni, sosyal mesafe uygulama gibi alınan önlemlerin COVİD-19 öncesi ve sırasında RSV ve RSV dışı bronşiolit vaka sayısı ve klinik seyrine etkisi anlamlı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the number and clinical course of Respiratory Syncytial Virus (RSV) bronchiolitis cases in the 1 month-2 years age group in relation to the COVID-19 pandemic. Materials and Methods: The study was conducted by including patients diagnosed with RSV and non-RSV bronchiolitis in the first year before the pandemic and patients diagnosed with RSV and non-RSV bronchiolitis in the first year of the pandemic period in the Pediatrics and Health Clinic of Health Sciences University Istanbul Training and Research Hospital. Patients with RSV and non-RSV bronchiolitis who were hospitalized before and during the pandemic were compared in terms of frequency of hospitalization, seasonal distribution, duration of hospitalization due to bronchiolitis, presence of respiratory distress, need for oxygen support, and level of acute phase reactants at admission. IBM SPSS Statistics 25 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis of the data obtained. P-values below 0.05 were considered as statistically significant results. Results: Among the 285 patients meeting the inclusion criteria, 38.9% (n=111) were girls, and 61.1% (n=174) were boys. Of the 285 patients, 69.5% (n=198) were seen in the pre-pandemic period, while 30.5% (n=87) were seen in the first year of the pandemic. It was observed that the number of patients hospitalized in the pediatric clinic due to acute bronchiolitis decreased by 56% during the first year of the pandemic. The rate of RSV bronchiolitis in pre-pandemic patients (Group 1) was significantly lower (20.7%) compared to patients during the pandemic (Group 2) (50.6%). In Group 1 (pre-pandemic), the rate of admissions was higher in the winter season (43.9%), while in Group 2 (during the pandemic), admissions were higher in the autumn season (47.1%). It was observed that no patients in Group 2 required intensive care (%0). The median age of patients in Group 1 (pre-pandemic) (5 [2-9.25]) was higher than that of Group 2 patients (during the pandemic) (3 [2-8]). The need for oxygen support was significantly higher in RSV(+) Group 1a patients (19.5%) compared to RSV(+) Group 2a patients (2.3%) during the pandemic. Conclusion: The effect of restrictions such as social isolation, mass quarantine and measures taken during the pandemic period such as mask use, hand hygiene and social distancing on the number and clinical course of RSV and non-RSV bronchiolitis cases in the 1 month-2 years age group before and during COVID-19 was found to be significant.