Paraoksonaz polimorfizmleri ile Tip 2 diabetin makro ve mikrovasküler komplikasyonları arasındaki ilişkinin araştırılması
The investigation of association between paraoxonase polymorphisms and the macro and microvascular complications of Type 2 Diabetes mellitus
- Tez No: 387990
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Paraoksonaz gen ailesinin bir üyesi olan paraoksonaz-1 (PON-1), hem paraoksonaz hem de arilesteraz aktivitelerine sahip Ca+2-bağımlı bir ester hidrolazdır. PON-1 geninin promotör ve kodlayıcı bölgelerinde PON-1 geninin ekpresyon seviyelerini ve enzim aktivitelerini etkileyen bazı polimorfik yapılar tespit edilmiştir. Diabetik hastalarda PON-1 aktiviteleri ile ilişkili farklı sonuçlar rapor edilmiştir. Bu çalışmanın amacı PON-1 55 L/M ve (-108) C/T polimorfizmleri ve PON-1 aktiviteleri ile tip 2 diabetin vasküler komplikasyonları arasında bir ilişkinin olup olmadığını araştırmaktı.Bu çalışma toplam 84 diabet hastası üzerinde yürütüldü. Hastaların 44'ü komplikasyonlu, 40'ı komplikasyonsuz tip 2 diabetes mellitus (T2DM) tanılı idi. Polimorfizm analizi ve biyokimyasal ölçümler için hastalardan kan örnekleri alındı. Tam kandan izole edilen DNA örneklerinden polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve restriksiyon parça uzunluk polimorfizmi (RFLP) yöntemi ile genotip analizi yapıldı. Ayrıca serumda paraoksonaz ve arilesteraz (ARE) aktiviteleri ve malondialdehit (MDA) düzeyleri ölçüldü.Mevcut çalışmada PON-1 genotip dağılımları ve aktiviteleri ile MDA düzeyleri açısından komlikasyonlu ve komplikasyonsuz gruplar arasında önemli bir fark bulunamadı. Komplikasyonlu grubun PON-1 aktiviteleri komlikasyonsuz grubunkinden daha düşüktü ama istatiksel açıdan anlamsız idi (p>0.05). Her iki grupta PON-1 55 MM ve (-108) CC genotip frekansları en düşüktü. PON-1 (-108) TT ve CT genotipleriyle karşılaştırıldığında, CC genotipine sahip hastalarda hem paraoksonaz hem de ARE aktiviteleri en yüksek, MDA düzeyleri ise en düşüktü.Sonuç olarak, T2DM'li hastalarda komplikasyon gelişimi ile PON-1 55 ve (-108) genotipleri ile enzim aktiviteleri arasında doğrudan bir ilişki bulunamamıştır. Bununla birlikte T2DM'li bireylerde PON-1 (-108) C allelinin oksidatif strese karşı koruyucu olabileceği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Paraoxonase-1 (PON-1), a member of paraoxonase gene family, is a Ca+2-dependent ester hydrolase having activities of both paraoxonase and arylesterase. In the promoter and coding regions of PON-1 gene, some polymorphic structures which affect the gene expression levels and enzyme activities of PON-1 had been detected. Different results had been reported, associated with PON-1 activities in diabetic patients. The aim of study was to investigate whether there was any association between PON-1 55 L/M and (-108) C/T polymorphisms and PON-1 activities and vascular complications of type 2 diabetes mellitus.This study included (a total of) 84 diabetic patients. Of the patients, 44 were diabetic with complications, and 40 without complications. Blood samples were drawn from patients for polymorphism analysis and biochemical measurements. Genotypes were analyzed from DNA samples, which were isolated from the whole blood, by polymerase chain reaction (PCR) and restriction fragment length polymorphism (RFLP) method. Besides, paraoxonase and arylesterase (ARE) activities and levels of MDA were measured in serum.In this study, no statistically significant difference could be found between the groups with and without complications with respect to the genotype distributions and activities of PON-1 and MDA levels. PON-1 activities of group with complications were lower than those of group without complications, however this was not significiant (p>0.05). In both groups, PON-1 55 MM and (-108) CC genotype frequencies were the lowest. As compared with PON-1 (-108) TT and CT genotypes, in patients having CC genotype, both PON-1 and ARE activities were the highest while MDA levels were low.Consequently, no direct association could be found between the development of complications in patients with T2DM and PON-1 55 and (-108) genotypes and enzyme activities. Nonetheless, it was concluded that PON-1 (-108) C allel may be protective againts oxidative stress in individuals with T2DM.