HIV-infekte hastalarda oral Candida kolonizasyonunun araştırılması, HIV-RNA düzeyi ve CD4 sayısı ile ilişkisinin incelenmesi
Oral Candida colonization in HIV-positive patients, and it's association with viral load and CD4 count
- Tez No: 158001
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZAYRE ERTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
71 SONUÇLAR VE ÖZET HlV-pozitif kişilerde asemptomatik oral Candida kolonizasyonunun bağışıklık yetersizliği markırları ve HlV'in replikasyonuyla ilişkisi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Son yıllarda bu konu ile ilgili olarak farklı sonuçlara varan birçok çalışma yapılmıştır. Ülkemizde ise HlV-pozitif hastalardaki kolonizasyon oranı, en sık izole edilen türler ve kolonizasyonun viral yük ya da CD4(+) T lenfositi sayısı ile ilişkisi konusunda henüz çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma, bu konudaki ilk verileri içermektedir. Araştırmaya Haziran 2003-2004 tarihleri arasında istanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'na HIV viral yükü ve CD4(+) T lenfositi sayısının belirlenmesi için başvuran 64 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 53'ünde (%82.8) oral kavitede Candida cinsinden maya ile kolonizasyon saptanmıştır. Kolonizasyon saptanan hastalardan en sık izole edilen Candida türü, C.albicans (%83) olmuştur. İkinci sırada C.glabrata (%22.6), üçüncü sırada ise C.dubliniensis (%11.3) yer almıştır. Elliüç hastanın 14'ünde (%26.4) iki farklı, ikisinde (%3.7) ise üç farklı Candida türü birlikte izole edilmiştir. En sık birlikte izole edilen türlerin C.albicans ye C.glabrata olduğu (%43.7) belirlenmiştir. HlV-pozitif hastalarda oral kavitenin Candida ile kolonizasyonu yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, proteaz inhibitörü kullanımı, viral yük ve CD4(+) T lenfositi sayısı gibi faktörlerle ve kolonize olan hastalarda Candida yükü, viral yük ve CD4(+) T lenfositi sayısı ile karşılaştırılmış, bunların arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Kolonizasyonun multifaktöriyel bir olay olduğu ve bu hasta grubunda oral Candida kolonizasyonunda artışa neden olabilecek başka faktörlerin de araştırılmasına gerek duyulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
72 SUMMARY Oral Candida colonization in HIV-positive patients, and it's association with viral load and CD4 count. Asymptomatic oral Candida colonization in HIV-positive patients and it's association with the markers of immunodeficiency and HIV replication is not clear yet. Recently, many studies with different results about this subject have been done. However, a study about the oral colonization rate in HIV-positive patients, most frequent species and the association of colonization with viral load or CD4(+) T lymphocyte counts has not been done in our country, yet. This study is the first documentary about this subject. This study was made with 64 patients who have come to Microbiology and Clinical Microbiology Department of Istanbul University Faculty of Medicine, for viral load and CD4(+) T lymphocyte count measurement. Oral Candida colonization was detected In 53 patients (82.8 %). C.albicans was the species isolated most frequently (83 %). C.glabrata (22.6 %) was in the second, and C.dubliniensis in the third (11.3 %) place. Two different species were isolated from 14 (26.4 %) patients', and three different species isolated from two patients' oral cavity. C.albicans and C.glabrata are the two species which were co-isolated together most frequently (43.7 %). The association of oral Candida colonization with age, gender, smoking habit, previous history of oral candidiasis, protease inhibitor usage, viral load, and CD4(+) T lymphocyte count and the association of Candida load with viral load and CD4(+) T lymphocyte count have been researched, and it was found that there is not a statistical relationship between these factors. As a result, we think that colonization is a multifactorial event and some other factors which may cause oral colonization need to be researched.