Çeşitli klinik örneklerden izole edilen infeksiyon etkeni Candida türlerinin virulans faktörlerinin (slime üretimi, hemolitik aktivite, proteinaz, fosfolipaz, esteraz, lipaz enzimleri) araştırılması
The virulance factors (slime factor, hemolytic activity, proteinase, phospholipase, esterase, lipase) of Candida species isolated as infectious agent from different clinical specimens
  1. Tez No: 158000
  2. Yazar: SEZER YANDIMALAMADIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MELTEM UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sonuç ve Özet Çalışmalarımızda, İstanbul Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji A.B.D, Mikoloji Laboratuvarına çeşitli kliniklerden gönderilen ve infeksiyon etkeni olarak izole edilen 23 C.albicans ve 37 albicans dışı Candida olmak üzere toplam 60 suş kullanılmıştır. İnfeksiyon oluşumunda önemli rolleri olduğu düşünülen proteinaz, fosfolipaz, slime faktör, hemolitik aktivite, esteraz ve lipaz enzimlerinin varlığı araştırılmış ve C.albicans ile birlikte diğer Candida türlerinde bu virulans faktörlerinin önemi tartışılmıştır. Tablo.28.Virulans özelliklerinin çalışılan suşlara göre dağılımı Çalışma sonucunda C.albicans suşlarının proteinaz ve fosfolipaz enzim üretimlerinin, albicans dışı Candida suşlarına oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu ;ancak, albicans dışı Candida suşlarında da lipaz ve hemolizin enzim üretimlerinin C.albicans suşlarına oranla istatistiksel olarak 92anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Slime faktör.esteraz enzim üretimleri bakımından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. C.albicans suşlarının proteinaz enzim üretimi, slime faktör yapımı ve hemolitik aktiviteleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir korelasyon bulunmuştur. Albicans dışı Candida suşlarında ise proteinaz ve fosfolipaz enzimlerinin üretimi arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmıştır. Keratin doku örneklerinden izole edilen suşlarda, proteinaz; hemokültür örneklerinden izole edilen suşlarda slime faktör ve hemolizin; vajina salgısı örneklerinden izole edilen suşlarda fosfolipaz ve slime faktör üretiminin diğer virulans özelliklerine oranla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. 93
Özet (Çeviri)
SUMMARY: The virulance factors (proteinase, phospholipase, slime factor, hemolytic activity, esterase, lipase enzymes) of Candida species isolated as infectious agent from different clinical specimens. In this study, 23 C.albicans and 37 non-albicans Candida strains (totaly 60 strains), isolated as infectious agent from different clinical specimens sent to Istanbul University, Faculty of Medicine, Department of Microbiology and Clinical Microbiology, Mycology Laboratory, were used. The virulance factors like proteinase, phospholipase, slime factor, hemolytic activity, esterase and lipase enzymes which are thought to have an important role in infections were researched and their importance in C.albicans and non-albicans Candida strains were discussed. Tablo.28. Virulence factors's in used strains At the end of the study we concluded that, while the production proteinase and phospholipase enzymes production of C.albicans strains were 94statistically higher than non-albicans Candida strains.lipase and hemolysin enzyme productions of non-albicans Candida strains were statistically higher than C.albicans. There was no statistically significant difference between slime factor and esterase enzyme production in two groups. There was a correlation between production of proteinase, slime factor and hemolytic activity in C.albicans strains. There was also a correlation between production of proteinase and phospholipase enzymes in non-albicans Candida strains. Production of proteinase in strains isolated from ceratine tissue specimens; slime factor and hemolytic activity in strains isolated from hemocultures, production of phospholipase and slime factor in strains isolated from vaginal secretions were higher than the other virulence factors. 95