Bağışıklığı baskılanmış hastalarda ve anaokulu çocuklarında barsak parazitlerinin yaygınlığı ve türlerinin ayrımı
Prevalence and identification of intestinal parasites in the immunocompromised patients and 0-6 age group children
- Tez No: 158002
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEN GARGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
VI. ÖZET Bağışıklığı baskılayan bir hastalığı olan ya da bağışıklığı baskılayıcı tedavi gören kişilerde parazit infeksİyonlan büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı bireylerde asemptomatik gelişen birçok parazitik infeksiyon, bu hasta gruplarında kliniği ağır seyreden ve hatta ölümle sonuçlanabilen hastalık tabloları oluşturabilir. Bununla birlikte gelişmekte olan ülkelerde 0-6 yaş grubu çocuklar da barsak parazitlerinin yaygın görüldüğü risk grubunda bulunmaktadır. Bu gruptaki çocuklarda özellikle yetersiz beslenme parazit infeksiyonlanmn şiddetini arttırmaktadır. Uygun olmayan hijyenik koşullar, yetersiz ve kontrolsüz temizlik alışkanlıkları, kalabalık gruplar halinde bulunma bu yaşlarda parazit infeksiyonlanmn bulaşma ve yayılmasını sağlayan diğer faktörlerdir. Bu çalışmada bağışıklığı baskılanmış hastalardan ve 0-6 yaş grubu anaokulu çocuklarından alman dışkı örnekleri barsak parazitleri yönünden incelendi. Bu amaçla 18 Ekim 2002 ve 19 Mart 2004 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ndeki Hematoloji, Onkoloji, Transplantasyon, Metabolizma gibi servislerde tedavi gören 200 kişiden ve alt yapısı bozuk, paraziter infeksiyonlarm yaygm olabileceği düşünülen bölgelerdeki çocuk yuvalarından 0-6 yaş arasındaki 193 çocuktan dışkı örnekleri toplandı. Dışkı örnekleri direkt inceleme, çöktürme ve yüzdürme yöntemlerinin yanısıra; Cryptosporidium, Cyclospora ve Isospora gibi aside dirençli ookist yapılan bulunan parazitlerin araştırılması için modifiye EZN ve Kinyoun boyama yöntemleri uygulanarak incelendi. Bağışıklığı baskılanmış hastalar ve 0-6 yaş grubu çocuklarda özellikle aranması gereken Cryptosporidium' un saptanması için boyama tekniklerine ek olarak dışkıda immunokromatografik kart testi ile antijen arandı. Imrnunsupresif hasta grubundaki 200 adet örneğin 36' sı (%18) barsak parazitleri açısından pozitif bulunurken, 193 anaokulu çocuğuna ait örneklerin 14'ünde (%7,25) barsak parazitleri saptandı. Çalışmada en sık görülen barsak parazitleri Blastocystis hominis ve Giardia intestinalis oldu. Immunsupresif hasta grubundaki parazit saptanan 8 hasta birden fazla türle enfekte bulundu (%4). Bu 8 hastanın 3'ünde Giardia intestinalis ve Blastocystis hominis (% 37.5), 2'sinde Entamoeba coli ve Blastocystis hominis (%25), l'inde Giardia intestinalis ve 56Hymenolepis nana (%12.5), l'inde Entamoeba coli ve Iodamoeba butschlii (%12.5) ve l'inde de Blastocystis hominis ve Iodamoeba butschlii (% 12.5) saptandı. Çoklu infeksiyon oranı, enfekte bulunanlar içinde %22.2 olarak bulundu. 0-6 yaş grubu çocuklarda, enfekte bulunanların içinde sadece 1 çocukta (%7,14) Blastocystis hominis ve Giardia intestinalis parazitleri birarada bulundu. Özellikle bu grupta saptanan parazit oram, gelişmiş bir şehirde parazit infeksiyonlanmn varlığı ve önemi açısından dikkat çekicidir. 57
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Prevalence and identification of intestinal parasites in the immunocompromised patients and 0-6 age group children Parasitic infections are very important in immonucompromised patients. Many parasitic infections which are asymptomatic in healthy individuals may cause severe symptoms and develop into a lethal disease in immonucompromised patients. On the other hand, some parasites known to be apathogenic or considered as a member of normal flora can produce opportunistic infections in this group. In developing countries, 0-6 age group children are also at risk for parasitic infections. Especially malnutrition is primary responsible for the initiation of the severe parasitic diseases in early childhood. Living as crowded populations in mother-care centers and elementary schools, deficiencies in hygine, uncontrolled and ineffective cleaning habits are also important for the transmission of parasitic disease in this group. In this study, faecal samples were collected from immunosupresive patients and 0-6 age group children to determine the occurence and prevalence of the intestinal parasites. For this aim; faecal samples from 200 immunosupressive patients treated in various services (Haematology, Oncology, Transplantation, Metabolism, Immunology) of Cerrahpaşa Medical Faculty and from 193 children attending various nursery schools in Istanbul were collected between 18 October 2002 and 19 March 2004. Patients have been gathered from the ones having primary immunosuppresive disease or taking immunosuppressive treatment and the nursery schools were choosen to arrange an exemplification of the suburb areas. Direct examination, concentration and flotation tecniques were used to detect the parasites in fecal samples, modified EZN and Kinyoun asit fast stain tecniques were applied to positive preparations. In addition, an immunochromatographic card test was used for detection of Cryptosporidium parvum oocysts wall antigen. 58Out of 200 immunosuppresive patients, 36 (18 %) and out of 193 nursery school children 14 (7,25 %) were found positive for intestinal parasites. The most common parasites were detected as Blastocystis hominis and Giardia intestinalis in both group, Entamoeba coli and Iodamoeba butschlii followed them. In immunosuppressive patients group, among the parasite infected ones, 8 patients (4%) were found infected more than one species. Giardia intestinalis and Blastocystis hominis in 3 (37.5%), Entamoeba coli and Blastocystis hominis in 2 (25%), Giardia intestinalis and Hymenolepis nana in 1 (12.5%), Entamoeba coli and Iodamoeba butschlii in 1 (12.5%) and Blastocystis hominis and Iodamoeba butschlii in 1 (12.5 %) of them are found together. Strongyloides stercoralis was seen in one sample and Hymenolepis nana in another one in immunosuppressive patients group. Multiple infection rate is 22.2% among the parasite infected patients. Only one child (7. 14%) was found to have multiple parasitic infection (Blastocystis hominis and Giardia intestinalis) in 0-6 age children group. Intestinal parasite infection rate (18%) in the 0-6 age group is important to notice the existence of parasitic infections in a developed city. 59