Kemik mineral dansitometri taraması için risk grubu kabul edilmeyen HIV ile infekte bireylerde kemik mineral yoğunluğu ölçümü
Bone mineral density measurement in HIV positive individuals who are not acceptable as risc group for bone mineral densitometry screening
  1. Tez No: 491944
  2. Yazar: CANSU ÇİMEN
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLŞEN YÖRÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
HIV ile infekte bireyler antiretroviral tedavi (ART) ile daha uzun yaşamaya devam ettikçe sistemik metabolik komplikasyonlar da daha sık görülmeye başlanmıştır. ART başlanan HIV ile infekte hastalarda, ilk iki yıl içinde kemik mineral yoğunluğunda (KMY) %2-6 oranında azalma görülmektedir. KMY'deki bu azalmanın virüsün kendisi, ART ve geleneksel osteoporoz risk faktörleri arasındaki kompleks ilişkiye bağlı olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda HIV ile infekte bireylerde KMY'deki azalmanın daha genç yaşta ortaya çıkma olasılığı ve bunu etkileyen faktörleri ortaya koymayı amaçladık. Daha önce osteopeni veya osteoporoz tanısı ya da tedavisi almamış, frajil kırık öyküsü, semptomatik hipogonadizmi ve steroid kullanma öyküsü olmayan, Şubat 2017-Temmuz 2017 tarihleri arasında Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Polikliniği'ne başvuran 72 HIV ile infekte hasta kesitsel olarak değerlendirildi. Çalışmaya premenopozal kadınlar ve 0.05). Sonuç olarak çalışmamızda HIV ile infekte bireylerde KMY düşüklüğünün erken yaşta ortaya çıkabileceğini ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
As HIV-infected individuals continue to live longer with antiretroviral therapy (ART), systemic metabolic complications are also becoming more frequent. HIV-infected patients who have ART have a 2-6% reduction in bone mineral density (BMD) over the first two years. This reduction in BMD is thought to be due to the complex relationship between the virus itself, ART and the traditional risc factors of osteoporosis. We aimed to reveal the possibility that the decrease in BMD in HIV-infected individuals in our study occurred at younger ages and the factors that affect it. A total of 72 HIV-infected patients who didn't have osteopenia or osteoporosis and had not recieved tratment for osteopenia or osteoporosis and who had not had fragile fractures, symptomatic hypogonadism and who had not used steroids and who applied to the Infectious Diseases and Clinical Microbiology Policlinic between February 2016- July 2016 were evaluated cross-sectionally. Premenopausal women and 0.05). In conclusion, our results indicated that low BMD in HIV-infected individuals may occur at an early age.