HIV infekte olgularda kardiyak bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac findings in HIV-infected patients
- Tez No: 785816
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA SAYIN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Antiretroviral tedavi (ART), fırsatçı infeksiyon ve kanser riskini önemli ölçüde azaltmış olsa da, HIV ile infekte hastalarda kronik hastalık, başta kardiyovasküler hastalık (KVH) riski devam etmekte, kronik hastalıklar, özellikle kardiyovasküler hastalık (KVH) riski devam etmektedir. Viral baskılanma sağlanmış hastalarda bile inflamasyon ve immun aktivasyon belli bir düzeyde devam etmektedir. Bu çalışmada HIV infekte bireylerin sol ve/veya sağ ventrikül fonksiyonlarının bozulmuş olabileceği düşünülerek, elektrokardiyogram ve transtorasik ekokardiyografi (EKO) ile ventrikül fonksiyonlarının detaylı incelenmesi amaçlandı. Bu prospektif çalışma, 24 Ekim 2019- 24 Ağustos 2022 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı ve Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda yürütüldü. Vaka grubunda 61 HIV infekte birey, kontrol grubunda sağlıklı 30 birey çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya katılan tüm bireyler, demografik, laboratuvar, istirahat ve altı dakika yürüme testi (ADYT) sonrası EKO ile değerlendirildi. Vaka grubunun 53 (%86,9)'ü, kontrol grubunun 23 (%76,7)'ü erkekti. Her iki grupta yaş ortalamaları 30'du. Ekokardiyografik incelemelerde, pulmoner pulse transit zamanı, vaka grubunda 127,5 (IQR 107-150) ve kontrol grubunda 457 (IQR 166-491) bulundu (p < 0,001). İnterventriküler septum kalınlığı, vaka grubunda 9 (IQR 8-10) mm, kontrol grubunda 8,5 (IQR 7-10) mm saptandı (p = 0,025). Posterior duvar kalınlığı ise vaka grubunda 9 (IQR 8-10) mm, kontrol grubunda ise 8 (IQR 7-9) mm ölçüldü (p = 0,003). Vaka grubunda istirahat ölçümünde E/e' oranı 5,9 (IQR 4,9-6,9) ve ADYT sonrası 6,26 (IQR 5,1-7,3) ölçüldü (p = 0,028). E/e' oranı CD4+ sayısı 350/mm3 olan HIV infekte hastalarda 5,41 (IQR 4,87-6,17) olarak bulundu (p = 0,035). CD4+ sayısı ile E/e' oranı arasında negatif korelasyon olduğu görüldü (p = 0.010). Bu çalışmada, HIV infekte grupta kontrol grubuna göre PH'nin erken tanısında kullanılabilecek olan PPTT düşüklüğü saptandı. Sol ventrikül yapısında bozukluğa işaret eden İVS ve posterior duvar kalınlığında artış bulundu. HIV infekte olgularda, CD4+ sayısı 350'nin üstünde olanlara göre CD4+ sayısı 350'nin altında olanlarda diyastolik fonksiyon bozukluğunu gösteren E/e' daha yüksek bulundu. Bu parametreler, HIV infekte bireylerde KVH'lerin erken tanısında kullanılabilir. Ancak kontrol grubu ile birlikte HIV infekte grubun EKO ile seri takibinin yapılarak, parametrelerdeki değişimlerin izlenmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Although ART has dramatically decreased the risk of opportunistic infections and malignancies, the risk of chronic diseases, especially cardiovascular diseases (CVD), continues in HIV-infected patients. The inflammation and immune activation persist to some level, even in patients who have achieved viral suppression. Considering that the left and/or right ventricular functions of HIV-infected individuals may be impaired, this study aimed to examine the ventricular functions in detail by electrocardiogram and transthoracic echocardiography (TTE). This prospective study was conducted between October 24, 2019- August 24, 2022, at Pamukkale University Medical Faculty Hospital, Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology and Cardiology Department. All individuals participating in the study were evaluated for demographic and laboratory analysis and examined with TTE after resting and a six-minute walking test (SMWT). A total of 61 HIV-infected individuals in the case group and 30 healthy individuals in the control group were included in the study. Fifty-three (86.9%) of the case group and 23 (76.7%) of the control group were males. The mean age of both groups was 30. In echocardiographic examinations, the pulmonary pulse transit time was measured at 127.5 ms (IQR 107-150) in the case group and 457 ms (IQR 166-491) in the control group (p < 0,001). Interventricular septum thickness was 9 (IQR 8-10) mm in the case group and 8.5 (IQR 7-10) mm in the control group (p = 0,025). The posterior wall thickness was 9 (IQR 8-10) mm in the case group and 8 (IQR 7-9) mm in the control group (p = 0,003). In the case group, the E/e' ratio was calculated as 5.9 (IQR 4,9-6,9) at rest and 6.26 (IQR 5,1-7,3) after SMWT (p = 0,028). The E/e' ratio was found 6.91 (IQR 5,05-8,62) in HIV infected patients with CD4+ count 350/mm3 (p = 0,035). There was a negative correlation between CD4+ count and E/e' ratio (p = 0.010). This study found that the lower PPTT value in the HIV-infected group compared to the control group could be used in the early diagnosis of PH. The IVS and posterior wall thickness, which indicate a left ventricular disorder, were higher in the HIV-infected group than in the control group. In HIV-infected patients, the E/e' ratio indicated diastolic dysfunction was higher in patients with CD4+ count below 350 than in patients with CD4+ count above 350. These parameters can be used in the early diagnosis of CVDs in HIV-infected individuals. However, serial follow-up with TTE is needed to monitor changes in cardiac parameters in HIV-infected and control groups.