Süs kuşlarında Chlamydophila psittaci varlığının, izolasyon ve PCR yöntemi ile karşılaştırılmalı olarak araştırılması
A comparative study of detecting Chlamydophila psittaci in pet birds using isolation and PCR techniques
- Tez No: 158016
- Danışmanlar: PROF.DR. SEYYAL AK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
6. ÖZET Ülkemizde ilk kez yapılan bu çalışma ile pet kuşlarında Chlamydophila psfttacfhm varlığı araştırıldı ve hastalığın prevalansı saptandı. Bu amaçla pet shoplarda satılan ya da evlerde yetiştirilen 96 pet kuşundan tesadüfi örnekleme ile dışkı örnekleri alındı. Dışkı örnek/er/ C. ps/ttac/nm izolasyonu ve spesifik DNA'sının saptanması amacıyla kullanıldı. İzolasyon amacıyla dışkılardan hazırlanan inokulumlar altı günlük embriyolu tavuk yumurtası sarısına inokule edildi. Üç kör pasajdan sonra yumurta sarısı zarlarından hazırlanan preparatlar Modifiye Gimenez boyama ve direkt FAT ile incelendi. Dışkıda spesifik DNA'nın saptanması için PCR kullanıldı. İncelenen 96 dışkı örneğinin 33'ü (%34.4) PCR, 211 (%21.9) Modifiye Gimenez, 29'u (%30.2) FAT ile pozitif bulundu. PCR ile pozitif saptanan 33 örnekten 281 FAT ile, 20'si MGB ile pozitif bulundu. FAT ve Modifiye Gimenez boyama arasındaki sensitivite %59, spesifite %94, FAT ve PCR arasındaki sensitivite %97, spesifite %93 olarak saptandı. Bu çalışma sonucunda kanatlı Chlamydiosislnin prevalansının pet kuşları arasında oldukça yüksek olduğu, Chlamydial izolasyonda karşılaşılan zorluklar nedeniyle PCR'ın tarama testi olarak uygulanabileceği, pozitif olgularda gerekiyorsa izolasyon yöntemlerinin de tanıyı desteklemek amacıyla kullanılması gerektiği belirlendi. 64
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study -for the first time in Turkey- investigated the existence of Chlamydophila psittaci and determined the prevalance of its disease in pet birds. Faeces samples from 96 pet birds in pet shops and homes were collected using random sampling. These faeces samples were then used to isolate C ps/ttac/an? to detect its specific DNA. The inoculums that were prepared from faeces samples were then inoculated into yolks of six-day old embryonated chicken eggs. The preparations from egg yolk sacs were examined with Modified Gimenez staining and direct FAT after three blind passages. The PCR method was used to detect specific DNA in faeces. In 96 faeces samples, 33 (34.4%) were positive with PCR, 21 (21.9%) were positive with Modified Gimenez staining, and 29 (30.2%) were found positive with FAT. Among 33 positive samples with PCR, 28 samples were positive with FAT, and 20 samples were positive with Modified Gimenez staining. The sensitivity and specificity between FAT and Modified Gimenez staining were 59% and 94%, respectively. The sensitivity and specificity between FAT and PCR were 97% and 93%, respectively. This study showed that the prevalence of avian Chlamydiosis is very high among pet birds. Moreover, PCR can be used as a detection test instead of dealing with difficulties in Chlamydial isolation. Finally, isolation methods should be used to confirm the positive findings in PCR method. 65