In situ hibridizasyonla vertebralı doku kesitlerinde mRNA ekspresyonunun gösterilmesi
Determination of mRNA expression by insitu hybridization in vertebrate tissue sections
  1. Tez No: 158045
  2. Yazar: MEHVEŞ PODA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİHAN ÜNALTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
7 ÖZET Kalp gelişimindeki yapısal ve işlevsel kusurlar, klinikte sık rastlanan önemli sorunlardan biridir. Konjenital kalp hastalıklarının altında yatan moleküler nedenlerin çözülmesi, sağlıklı kalp dokularının oluşturulması ve bunların kalp hastalıklarının tedavisinde kullanılması umudunu da gündeme getirmektedir. O nedenle de konu, moleküler biyolojinin yoğun ilgi odaklarından biridir. Kalp, vertebralı vücutlarındaki en karmaşık organlardandır ve embriyonal dönemdeki gelişimi, tümü henüz aydınlatılmamış karmaşık olaylar zincirinden meydana gelir. Çeşitli gruplar tarafından yapılan çalışmalarda, endoderm, nöral crest ve bu alanlarda eksprese olan pek çok faktörün, kalbin yapısal ve işlevsel gelişmesine katkıda bulunduğunu göstermiştir. Bunlardan birinin de Nl proreini olduğu öne sürülmüştür. İşlevsel formu mevcut olduğunda kalp gelişiminin tamamlandığı, yokluğunda ise bu gelişmenin tamamlanmadığı gözlenen Nl geninin moleküler etki mekanizmaları henüz aydınlatılmışmıştır. Bu genin ilk kez tanımlandığı Ambystoma mexicanum adlı amfibiyi kullanarak, genin embriyonal dokulardaki ekspresyon biçimini saptamayı amaçladık. Bu amaçla, Nl genine ait klondan cRNA probu oluşturduk ve doku kesitlerine hibridize ettik ve oluşan sinyalleri ışık mikroskopunda görüntüledik. Evre 14'de bulunan embryolarda genin neredeyse hiç eksprese olmadığı görüldü. Embriyoda kalp atışırım başladığı gelişim evrelerinde ise, ekspresyonun nöral tüp yanlarında, endodermin iki yanında ve kalbin hemen arkasındaki alan ile kalbin kendisinde ve dermisde daha güçlü biçimde eksprese olduğu görüldü. Aynı döneme ait kalp kusuru taşıyan embriyolarda ise bu tarz bir ekspresyon dağılımına rastlanmadı. Genin ekspresyonuna ait dokusal dağılım incelenerek literatürdeki irnmünhistokimya sonuçlan karşılaştırıldı ve sonuçların birbirini konfirme ettiği görüldü. 79
Özet (Çeviri)
8 ABSTRACT İn the clinical practice congenital heart diseases are of the most confronted problems. Understanding the mechanisms of cardiogenesis might help developing new therapoetic approaches involving regeneration of healthy heart tissue. Heart is one of the most complicated organ in vertabrate body plan, of which embriyonical formation requires fullfilment of a chain of events. Works of several groups indicate that; the embryonic endoderm, neural crest cells, and the factors expressed in these, contribute to the developmental formation of a functional heart. It has been postulated that, Nl protein is among these factors. Allthough the molecular mechanisims involving Nl gene remain to be discovered, of which it is known that, a functional heart can be formed in the existance of Nl protein, whereas in its absence, cardiac development is arrested. Our aim is to study the spatial and temporal expression pattern of Nl gene, in the organism it has been first discovered, namely amphibium Ambystoma mexicanum. In this aspect, cRNA probe has been designed using the Nl-cDNA clone and hibridized to embryonical tissue sections. The signals generated has been analysed and photographed under light microscopy. The analysis of stage 14 embryo showed that, the Nl-RNA signals were nearly absent in this stage. Whereas, in the stages when the heart contractions first start (34-38), the signals are seen next to the neural tube, in the endoderm adjacent to heart and in the heart itself. A signal distribution of such a pattern has not been seen in the similar stages in the cardiac defective embriyos. Comparison of tissue distribution of the Nl expression with former immunohistochemical resuls confirm our results. 80