GATA radyodiagnostik Radyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı'nda maliyet performans analizi ve işyüküne dayalı kadrolama için bir model önerisi
A proposal model for staffing based on workload and cost performance analysis in GMMA's radiodiagnostic department
  1. Tez No: 158061
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM CANKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CESİM DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Günümüzde sağlık sektörünün karşı karşıya kaldığı önemli problemlerden biri de insan kaynaklarının, özellikle sağlık personelinin maliyeti ve işyüküne göre dengeli dağıtımıdır. Personel giderleri, toplam hastane giderlerinin yaklaşık üçte ikisini oluşturduğu için hastane maliyetleri kontrolündeki en önemli maliyet unsurunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, zaman etüdü tekniğini kullanarak GATA Eğitim Hastanesi Radyoloji AD.'nda gerçekleştirilen hizmetler için gerekli standart zamanı belirleyerek iş yüküne göre insangücü ihtiyacını saptamak, mevcut personel sayısı ile karşılaştırmada bulunmak, sonuçta birim hizmet maliyetlerini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmada örneklem seçilmeyerek Radyodiagnostik Radyoloji Anabilim Dalı Başkanlığındaki tüm ünitelerin (konvansiyonel röntgen ünitesi, skopi ünitesi, mamografi ünitesi, toraks ünitesi, MR ünitesi, BT ünitesi, DSA ünitesi, ultrasonografî ünitesi) faaliyetleri dikkate alınmıştır. Araştırmada, her tetkikin ortalama süresini bulmak için gözlem tekniğinden yararlanılmıştır. Çalışmada, gözlenen faaliyetler; temelde teknisyen, tabip, sekreter ve müracaat memuru faaliyetlerinden oluşmuştur. Gözlemler Mayıs 2003 ile Şubat 2004 tarihleri arasında toplam 10 aylık süreyi kapsamıştır. 2003 yılında Radyodiagnostik Radyoloji AD'nda yapılan tetkik sayıları Hastane Bilgi Sistemi'nden (HBS) alınmış olup toplam 173.250 adet tetkik yapıldığı görülmüştür. Yapılan bu tetkiklerin %47,77'i konvansiyonel, %29,54'ü toraks, %0,34'ü ise skopi tetkiklerinden oluşmuştur. Bu tetkiklerin %55,5'i erkek hastalar için yapılırken, %44,5'i kadın hastalar için yapılmıştır. 2003 yılında Radyodiagnostik Radyoloji AD.nın toplam gideri 5.482.040.867.252 TL.dir. Yapılan tüm tetkiklerin SB. fiyatları ile piyasa değeri 3.855.968.000.000 TL.'dir. Üretilen tetkiklerin piyasa değeri, bu tetkikler için harcanan kaynağın %70,34'ünü karşılamaktadır. Bu iş hacminden net gelir olarak döner sermayeye intikal eden miktar ise toplam 1.671.991.887.000 TL'dir. GATA Radyodiagnostik Radyoloji AD.'daki her bir birimde yapılan tetkik türlerine ilişkin olarak yapılan iş ölçümleri sonucunda 2003 yılında toplam 173.250 tetkik için ihtiyaç duyulan toplam işyükü 65.602,85 saat olarak gerçekleşmiştir. Toplam işyükünün %31,62'sini konvansiyonel tetkikler; %29,32'ini toraks tetkikleri; %0,76'ini skopi tetkikleri; %2,24'ünü mamografi tetkikleri; %6,40'sini US tetkikleri; %18,61'ini BT tetkikleri; %3,93'ünü MR ve %7,12'unu DSA tetkikleri oluşturmaktadır. Buna göre; genel olarak 4 tabip ve 16 teknisyene 172daha ihtiyaç olduğu, buna karşılık sekreter sayısı açısından 2 sekreterin fazla olduğu, müracaat memuru açısından ise gerekli olan müracaat memuru ile mevcut müracaat memuru sayısının aynı olduğu saptanmıştır. Çalışmanın diğer bir boyutu olarak, yapılan her bir tetkikin birim maliyetini hesaplamak için hastane fınansal veri kaynaklarına başvurulmuştur. Ünite bazında giderler incelendiğinde, toplam giderin %31,60'ı MR; %23,97'si BT; %14,42'si konvansiyonel röntgen ünitesine aittir. Toplam gider içerinde en düşük pay ise %3,62 ile mamografı ünitesinde gerçekleşmiştir. 2003 yılı toplam giderleri içerisinde en yüksek yüzdeyi sırasıyla tıbbi cihaz amortismanı %29,81; doğrudan personel gideri %23,38; tıbbi cihaz bakım onarım gideri %16,90 ve elektrik gideri %10,08'dir. Bu dört gider kalemi toplam giderlerin %80,17'sini oluşturmuştur. işyükü analizi sonucu hesaplanan ilave personel ihtiyacından 4 tabip personelin kuruma getireceği maliyetin 109.374.323.112 TL, 16 teknisyenin kuruma getireceği ilave maliyet ise 300.132.135.136TL olduğu, toplam olarak ise 409.506.458.248 TL'lik (%7) bir maliyet artışı sonucunda toplam maliyetin 5.891.547.325.500 TL. yükseleceği bulunmuştur. Sonuç olarak, hastanelerde maliyet, verimlilik ve performans analizlerinin bölüm bazında yapılmasına ağırlık verilmesi önerilebilir. 173
Özet (Çeviri)
One of the biggest problems, which the health services recently face, is to ensure the balance in the organization of human resources, especially of health personnel, according to the cost and workload. The personnel expenses, which are about two-third of total hospital expense, are the most important part of controlling the hospital expense. The aim of this study was to define the labor needed, according to the workload, to compare with current personnel number and then, to figure out the basic service cost by determining the required standard time for the services provided by GMMA's Radyodiagnostik clinic using the time research technique. In this study, any specific sample wasn't selected and the activities of whole sections, including the conventional x-ray unit, the flour unit, mammography, the thorax unit, MR unit etc., in our Radyodiagnostik clinic were taken into consideration, an observational technique was used to determine the mean time for each of the investigations. The doctors, the technicians, the nurses and the attendants in the information desks did all activities, which were dealt with, basically. The observation time was a 10-month period from may 2003 to February 2004. The number of the investigations was obtained from our hospital database system. The total number of the investigations was 173.250 in our Radyodiagnostik clinic in 2003. 44.77 % of them was from the conventional unit, 29.54 % from the thorax unit and 0.34 % from the flouro unit. 55.5 % was performed for male patients while it was 44.5 % for female patients. Total expense of our clinic was 5.482.040.867.252 TL in 2003. the market value of all investigations was 3.855.968.000.000 TL based on their Ministry of Health prices. This market value covers 70.34 % of the amount of money, which has been spent for all. The total amount of money transferred to hospital money foundation as a net income was 1.671.991.887.000 TL. Total workload required for 173.250 investigations done in GMMA's Radyodiagnostik Clinic in 2003 was 65.602,85 hours. 31.62% of total workload came from the conversional investigations, 29.32% from the thorax investigations, and 0.76 % the flouro investigations, 2.24 % from the mammography, 6.40 % from the ultrasonographic investigations, 3.93% from MR and 7.12 % from DSA. According to these findings, it has clearly been found that four more doctors and 16 more technicians are required and, 2 secretaries have been beyond the requirement and the number of attendants in information desks has been enough. 174As another scope of this study, hospital financial data source was applied to calculate the cost per unit for each of the investigations. When examined the expenses for each unit, 31.60 % of total expenses belonged to MR unit, 23.97% to CT unit and 14.42 % to the conventional X ray unit. The lowest was 3.62% in mammography unit. Total expenses in 2003 were respectively 28.81% for medical equipment depreciation, 23.38 % for personnel expenses, 16.90% for the expense of the maintenance and amendment of medical equipments and 10.08% for the electricity. All were 80.17 % of total expense. The load will be 109.374.323.112 TL for 4 more doctors and 300.132.135.136 TL. for 16 more technicians. The increase in the cost is 409.506.458.248 (7%) and total cost will reach to 5.891.547.325.500 TL. In conclusion, it may be suggested that the analyses of cost, efficiency and performance should be performed for each unit in hospitals. 175