Karaciğer metastazlarında dinamik trifazik spiral bilgisayarlı tomografik incelemenin tanı değeri
Diagnostic role of dynamic triphasic spiral computed tomography in liver metastases
- Tez No: 79840
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Radyodiagnostik Radyoloji Anabilim Dalımızda 1996 yılından itibaren Spiral BT kullanılarak, bilinen primer malignitesi olup da karaciğerde metastatik lezyonları olan olgularda, lezyonların boyanma patenlerini saptamak için karaciğeri arteriel, portal ve geç fazda ayrı ayrı 3 kez taradık. Ayrıca.hemanjiomun toplumda %4 - 20 gibi yüksek bir oranda bulunması nedeniyle, onkolojik hastaların karaciğerlerinde saptanan fokal lezyon veya lezyonların hemanjiom olma olasılığı da mevcut olduğundan ayırıcı tanı yapmadaki rolünü araştırmak amacıyla çalışmamıza hemanjiom olgularını da ekledik. Bu hemanjiom olgularında denge fazından sonra ek olarak 5. ve 10. dk.da da karaciğer tarandı. Böylece metastaz ve hemanjiomların boyanma karakteristiklerini ayrı ayrı değerlendirmek mümkün oldu. Bu çalışmada, karaciğerdeki metastatik lezyonların %96.7'sinin arteriyel ve portal fazda, uniform hipodens veya periferal hiperdens boyanma paterni gösterdiğini saptadık. Ancak hemanjiom olgularımızda da %93.7 oranında arteriyel ve portal fazda aynı boyanma özelliği gözlenmekte, fakat geç fazda lezyonlar total hiperdens veya total izodens hale gelmekte veya santral opasifikasyon artmaktaydı. Hipovasküler metastazların hiç birisinde lezyonlar geç fazda total hiperdens veya total izodens izlenmedi. Ayrıca hemanjiom olgularımızda lezyonlar arteriyel ve portal fazda globüler tipte periferik kontrastlanma gösterdiler. Hipervasküler bir tümör olarak bilinen pankreas islet celi karsinomlu olgumuzda hipervasküler metastazlar sadece arteriyel fazda hiperdens olarak izlendi. Bu nedenle hipervasküler bir malignitesi olan hastalarda arteryel faz incelemenin gerekli olduğu sonucuna vardık. Sonuç olarak, trifazik dinamik spiral BT incelemesi karaciğerdeki fokal lezyonların ayırıcı tanısında önemli bilgiler vermesi ve lezyonların komşu vasküler yapılarla olan ilişkisini değerlendirmesi nedeniyle, klinik kullanımda karaciğerde fokal lezyonları olan hastalarda seçilebilecek değerli bir yöntem olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diagnostic Role of Dynamic Triphasic Spiral Computed Tomography in Liver Metastases Cases with metastatic liver lesions of known primary malignancies were evaluated with helical CT in our Radiodiagnostic Radiology Department, starting from year 1996 liver was scanned three times in arterial, portal and equilibrium phases in order to determine enhancement patterns of the lesions. Besides, sporadic presence of hemangiomas in livers of general population reaching to the rates of 4-20 %, necessitating differentiation of them from metastatic liver lesions in oncologic patients, forced us to search the enhancements patterns of liver hemangiomas as well. Scans at 5 th and 10 th minutes were added in there hemangioma cases, after the equilibrium phase. Hence, enhancement patterns of metastases and hemangiomas were evaluated separately. In this study, uniformly hypodens or peripherally enhanced hypodens appearance were noted at arterial and portal phases in 96,7 % of metastatic cases. While same pattern was observed in arterial and portal phases of 93.7 % of hemangiomas, delayed phases revealed totally hyperdens or isodens appearance with central opacification. Besides, peripheral enhancement observed in arterial and portal phases was of globuler fashion in hemangiomas. Hypervascular metastates of pancreatic islet cell carcinoma, known as a hypervascular tumor itself, were visualized only in the arterial phase as hyperdens foci. This finding, shows the necessity of arterial phase liver study in detecting the metastases of hypervascular malignancies. In conclusion, triphasic dinamik helical CT is decided to be a useful technique in patients with focal liver lesions, since it provides valuable information about the nature and differentiation of focal liver lesions as well as their relations with the neighboring vascular structures.