Bölgesel kalkınma planı olarak Güneydoğu Anadolu Projesi'nin Türkiye ve Avrupa Topluluğu tarımlarının uyumlaştırılmasına etkisi
  1. Tez No: 15807
  2. Yazar: ERDİNÇ TUTAR
  3. Danışmanlar: C. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu tezin amacı, Güneydoğu Anadolu Projesi 'nin (GAP) Türkiye tarımına katkısını ve Avrupa Topluluğu (AT) tarımı karşısında verim lilik, kendi kendine yeterlilik ve dış ticaret yönünden değerlen dirmesini yapmaktır. GAP, Türkiye'nin en büyük bölgesel ekonomik kalkınma projesi dir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi de Türkiye'nin geri kalmış bölgele rinden birisi olmakla birlikte, ekonomik kaynak potansiyellerine de sahiptir. Bu bölge, GAP ile kalk ındır ı labilecektir. GAP' in temel ekonorflik faydaları iki alanda olacaktır. Birinci si hidroelektrik enerjisi, ikincisi tarımsal üretim. Biz burada GAP'ın tarımsal üretim katkılarını inceledik. Çalışma 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Bölgesel Kal kınma kavramını, GAP'ın hazırlanma sürecini ve GAP Master Plan' in bir bölgesel kalkınma planı olarak değerlendirilmesini içermekte dir. ikinci bölümde, GAP bölgesinin Türkiye tarımına katkıları incelenmektedir. Bu katkılar proje öncesi ve sonrası 1çin ele alınmış tır. Çalışmanın son bölümü, Türkiye ve AT tarımlarının ekonomi Ter deki önemini, yapısal farklılıklarını ve tarımsal politikalarını kapsamaktadır. Son olarak, GAP'ın tamamlanacağı yıl olan 2005 yılı için Türkiye ve AT tarımlarının verimlilik, kendi kendine yeterli lik ve dış ticaret imkanları tahmin edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis 1s to make a research abouth effects of Southeastern Anatolia Project (GAP) on Turkish agriculture and Its appraisement about productivity, self- sufficiency and foreign trading. comparing with the European Community's agriculture. GAP 1s the largest regional economic development project of Türkiye. Southeastern Anatolia Region 1s one of the non-developed region of Türkiye, but it has vast source of economic potential. This region may will be developed by GAP. Main economic utilities of GAP has 1n two fields. One of them 1s hydro-electric power, the other 1s agricultural production. We have investigated the supplements on agricultural production of GAP. This study has 3 parts. First part consist of Regional Development concept, preparing process of GAP and appraising of GAP Master Plan as a regional development plan. In the second part, the effects of GAP on Turkish agriculture are investigated, but those effects are studied before and after of project. The last part of this study are covered the Importance of Turkish and EC agriculture In their economies and stuructural differen ces and agricultural policies. Finally » by the year of 2005 that GAP will have been accomplished, have made a prediction about Tur kish and EC's agricultural productivity self-sufficiency and possi bilities on foreign trade.