The Teaching of certain reading skills through theoretical and practical instructions in EFL classes
- Tez No: 15808
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 1991
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Yabancı dil derslerinde öğretmene dayalı geleneksel yabancı dil öğretim metotlarıyla yetiştirilen ve üniversite ye gelen öğrencilerin okuma çalışmaları sırasında, okumanın anlamlı olabilmesi için gereken ve John Langan tarafından belirlenen belli başlı beş okuma becerisini kullanıp kullanamadıklarını bu çalışmada araştırılan en belirgin amaçtır. Bu okumayı anlama becerileri, parçanın muhteviyatının anlaşılmasını yani yazarın parçayı yazmaktaki amacı, parçanın konusu, bu parçadan çıkan sonucu anlamayı amaçlayan becerilerdir ve bu okuma becerileri baslık, ana-fikir, yardımcı -fikir, sonuç ve kelime olarak belirlenmiştir. İlk hedef öğrencilerin bu becerileri ne kadar bildiklerini saptamak olmuştur. ikinci hedef öğrencilerin bu becerileri kullanmaktaki zorluklarının anadillerinde de olup olmadığını araştırmaktır. üçüncü bir amaç ise bu becerilerin öğrencilere nasıl -teorik mi, pratik mi- öğretebileceğin! araştırmak olmuştur. Bu amaçları gerçekleştirmek için aynı seviyede olduğu saptanan Selçuk üniversitesi Eğitim fakültesi Kız Sanat Eğitim Y. Okl. El Sanatları bölümü öğrencisi 40 öğrenci hiçbir çalışma yapılmadan ön teste tabi tutulmuş ve butestte öğrencilere seviyelerine uygun 5 ingilizce, 5 Türkçe parçada yukarıda sayılan baslık, ana-Fikir, sonuç ve kelime algılanmasını içeren okuma becerilerini saptamaları istenmiştir. Daha sonra teorik olarak beceriler hakkında bilgi verilmiş ve bunun rolünü saptamak için bir son test uygulanmıştır. Bu testte de 5 Türkçe, 5 İngilizce parça kullanılmıştır. Bundan sonra pratik olarak uygulanacak okuma becerileri öğretilmiştir. Yapılan ikinci so testte yine 5 İngilizce, 5 Türkçe parça kullanılmıştır. Elde edilen bulgular istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar öğrencilerin beceriler konusunda fazla bigili olmadıkları ve sonuçta bunların pratik olarak öğretilmesinin faydalı olduğudur. Okuma becerilerinin kullanılamaması olayı anadilde de mevcuttur ve okuma-anlamadaki başarısızlığın hedefleri arasındadır. Buna göre sonuç olarak söylenebilir ki pratik olarak okuma becerilerinin öğretilmesi, okuma çalışmalarında öğrencilere yardımcı olacak bir yararlı yoldur. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is concerned with the application of certain reading skills which are i denti-Fication of title, main idea, supporting detail, conclusion, and vocabulary items in EFL classes. During the teaching of certain reading skills two kind of trainings as it can be said theoretical and practical are carried out. This study consists of five chapters. In Chapter I, background to the problem is discussed and the problem, the purpose of the study, its limitations and assumptions are also introduced. Chapter II reviews literature relevant to the study. In Chapter III, research design, selection of subjects, data collection and data analysis are introduced. In Chapter IV, the analysis of results are interpreta- ted statistically. Chapter V discusses the statistical interpretations and makes suggestions for further studies. The statistical results show that the independent variable had an effect on the dependent variable: the İİteaching of certain reading skills through practical instruction indicated a significant increase in applying reading skills which are identification of title, main idea, supportind detail, conclusion and vocabulary. Ill