Laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalarda volüm kontrollü ventilasyon ile basınç kontrollü ventilasyon modlarının hemodinamik, solunum mekaniği ve kan gazı parametrelerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of volume-controlled ventilation and pressure-controlled ventilation modes on hemodynamics, respiratory mechanics and blood gas parameters in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 711529
  2. Yazar: FERDA YILMAZ İNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZNUR ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızda, laparoskopik kolesistektomi uygulanan hastalarda volüm kontrollü ventilasyon ile basınç kontrollü ventilasyon modlarının; solunum mekaniği, kan gazı ve hemodinamik parametrelere etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya laparoskopik kolesistektomi uygulanan ASA I–II grubu, 18-65 yaş arasında 50 hasta dahil edildi. Hastaların tümüne standart genel anestezi tekniği uygulandı. Hastalar VCV uygulanan grup (VK) ve PCV uygulanan grup (BK) olarak randomize 2 gruba ayrıldı. VK grubunda, Vt, 8 mL/kg, BK grubunda ise, 8mL/kg tidal volümü sağlayacak basınç desteği uygulandı ve üst sınırı 35 cmH2O geçmeyecek şekilde ventilasyona başlandı.. Her iki grupta da 12/dk ile başlanan f, anestezinin devamı sırasında PetCO2 32-38 mm Hg. aralığında tutulacak şekilde ayarlandı. İntraabdominal basınç 14 mm Hg olarak sabit tutuldu. Hastaların indüksiyondan 10 dakika sonra supin pozisyonda (T1), CO2 insuflasyonundan 15 dakika sonra ters trendelenburg pozisyonunda (baş 30 derece yukarıda) (T2), CO2 desuflasyonundan 10 dakika sonra(T3); toplam 3 kez hemodinamik parametreleri (KAH, SAB, DAB, OAB), solunum mekaniği parametreleri(PetCO2, Ppeak, Pplato, Portalama, Vt, MV, C ) kaydedildi. Her iki gruptaki vakaların Vd, Vd/Vt, P(A-a)O2, eldeki verilerle hesaplandı. Arter kan gazı örnekleri, preop, solunum mekaniği değerlerinin kaydedildiği dönemlerde eş zamanlı olarak ve postop 2. saatte alındı. Hemodinamik parametreleri değerlendirdiğimizde, VK grubunun T1 dönemi SAB değerleri, BK grubuna göre yüksek bulundu.. Gruplar arası DAB, OAB ve KAH değerlerine baktığımızda fark yoktu. Solunum mekaniği parametrelerine baktığımızda ise VK grubunda Ppeak, Pplato değerleri tüm dönemlerde BK grubuna göre yüksek bulundu. Portalama değerlerinde ise gruplar arasında fark görülmedi. C değerleri, BK grubunda tüm dönemlerde, VK grubuna göre daha yüksek bulundu. MV değerini, T2 dönemi BK grubunda daha yüksek bulundu. Gruplar arası Vt, f, Vd ve Vd/Vt değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Çalışmamızda gruplar arasında pH, PaCO2, PetCO2, P(a–et)CO2, SpO2 değerleri arasında fark bulunmadı. Postop PaO2 değerleri BK grubunda VK grubuna göre yüksek bulundu. T3 dönemi P(A-a)O2 değeri, VK grubunda BK grubuna göre daha yüksek bulundu. Sonuç olarak laparoskopik kolesistektomi operasyonları sırasında VCV ile PCV modlarını karşılaştırdığımız çalışmamızda, hemodinamik parametreler açısından fark olmadığını saptadık. Solunum mekaniklerini incelediğimiz parametrelerde ise, havayolu basınçlarının VK grubunda daha yüksek, kompliyansın ise daha düşük olduğunu, AKG parametrelerini incelediğimizde de BK grubunda postop dönemde oksijenizasyonun, VK grubunda ise P(A-a)O2 farkının artmış olduğunu bulduk. Bu sonuçlara göre PCV modunun yalnızca yoğun bakım ünitelerinde değil, anestezi sırasında da başarıyla uygulanıp, genel anestezinin ve cerrahi işlemin neden olacağı komplikasyonların engellenmesinde ve ortadan kaldırılmasında tercih edilebilecek alternatif bir ventilasyon modu olduğunu savunmaktayız. Bununla birlikte daha geniş kapsamlı, prospektif, randomize çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of PCV and VCV on gas Exchange, respiratory mechanics, and cardiovascular responses in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy. 50 patients undergoing laparoscopic cholecystectomy , with ASA I or II, aged 18 to 65 years, were included in this study. Anesthesia was standardized in all patients. The patients were randomly allocated to one of two groups. Volume-controlled ventilation was used in the VK group and pressure-controlled ventilation was used in the BK group. VCV was initiated with a tidal volume of 8 ml/kg ,and PCV was also initiated wih a peak airway pressure that maintained a tidal volume of 8ml/kg with an upper peak airway pressure limit of 35 cm H2O. In both groups, the initial respiratory rate of 12 breaths per minute was adjusted durind laparoscopy to maintain an end-tidal carbon dioxide of 32-38 mm Hg. CO2 pneumoperitoneum was performed with intraabdominal pressure 14 mmHg. Respiratory mechanics(PetCO2, Ppeak, Pplato, Portalama, Vt, MV, C) and hemodynamic(KAH, SpO2, SAB, DAB, OAB) parameters were recorded for each patient at time T1, 10 minutes after induction,in the supine position; T2, 15 minutes after pneumoperitoneum, in the reverse Trendelenburg position (300 head-up position); T3, 10 minutes after pneumoperitoneum withdrawal, in the supine position. The Vd, Vd/Vt, PAO2-PaO2 of the cases in both two groups were calculated with the data in hand. The artery blood gas samples preop, postop, at the end of two hours at the time, when the respiratory mechanic values were recorded, were taken simultaneously. When we evaluate the hemodynamic values, The T1 period SAB values of the VK group were found higher than the BK group. There were no differences between the groups when we looked at the DAB, OAB and KAH values among the groups. When we looked at the respiratory mechanic parameters, in the VK group, the Ppeak, Pplato pressures were found higher than the BK group at all times. No difference was seen in the Portalama values. The C values were found much higher in BK group if compared with the VK group. We found the MV value much higher in the BK group in T2 period. There was no significance difference between the Vt, f, Vd and Vd/Vt values among the groups. No difference was found in our study between the values of pH, PaCO2, PetCO2, P(a–et)CO2, SpO2. The Postop PaO2 values in the BK group were found much higher than the VK group. The T3 period PAO2-PaO2 value in the VK group was found much higher if compared with the BK group. As a result, during the laparoscopic cholecystectomy operations, in our study in which we compared the VCV and the PCV modes, we found that there was no difference in terms of hemodynamic parameters. In the parameters in which we investigated the respiratory mechanics, we found that the airway pressure was higher in the VK group, and that the compliance was lower; when we investigated the AKG parameters we found that in the postop period in the BK group the oxygenation and in the VK group the P(A-a)O2 was increased. According to these results, we are of the opinion that the PVC mode can be applied successfully not only in the intensive care units, but also during anesthesiology; and in order to avoid and eliminate the complications caused by general anesthesia and surgical procedures, it can be an alternative ventilation mode that can be chosen. However, there is a need for more comprehensive, prospective and randomized studies.