Laparoskopik fıtık cerrahisinin testiküler kan akımı üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 158165
  2. Yazar: ÜNAL AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN ERSİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Amaç: Cerrahinin tüm alanlarında yaygın olarak kullanılan laparoskopik cerrahi, fıtık cerrahisinde de son yıllarda giderek artan sıklıkta başarıyla uygulanmaktadır. Inguinal fıtık cerrahisinin testiküler kan akımı üzerindeki etkileri bilinse de bu konuyu irdeleyen çalışma sayısı azdır. Bununla birlikte literatürde, laparoskopik cerrahinin testiküler arteriyal kan akımı üzerindeki etkisine dair çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu çalışma, laparoskopik fıtık cerrahisinin testiküler arter üzerindeki etkisini incelemek amacıyla düzenlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Primer inguinal fıtık tanısı almış ve cerrahi tedavi uygulanmış toplam 44 hastadan oluşan çalışma grubu iki gruba ayrıldı. Grup A (n=15), laparoskopik fıtık cerrahisi uygulanan grup; Grup B (n=29), açık fıtık cerrahisi uygulanılan grup olarak belirlendi. Laparoskopik fıtık cerrahisi literatürde tanımlandığı teknikle uygulandı. Açık fıtık cerrahisi tüm olgularda Lichtenstein tekniği ile gerçekleştirildi. Tüm ameliyatlar tek cerrah tarafından ve aynı teknik uygulanarak yapıldı. Her olguya preoperatif dönemde, postoperatif 1. günde ve postoperatif 1. haftada Doppler Ultrasonografi cihazı ile testiküler kan akımı ölçüldü. Bulgular: Her iki grup demografik verileri açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında homojen olarak dağıldıkları görüldü. Gruplar (laparoskopik vs. açık) doppler akım parametreleri açısından karşılaştırıldığında; laparoskopik cerrahiuygulanan grupta preoperatif değerler ile karşılaştırıldığında peritestiküler kapsüler arterinpeak sistolik hız (PS) azalırken, açık cerrahi uygulanan gurupta PS'nin arttığı görüldü. Laparoskopik cerrahi de bu sonuç ile peritestiküler kapsüler kan akımını azaltmış olduğu ortaya konmaktadır. Ancak spermatik arter ve intratestiküler arteriyal akımlardaki PS değerlerinin anlamlı farklar göstermemesi nedeniyle, testiste mevcut olan yoğun kolleteral ağ yapısı dikkate alınarak bu sonucun testis perfüzyonu üzerine etkisi olduğunu düşünmemekteyiz. Grup A, doppler akım parametreleri açısından kendi içerisinde değerlendirildiğinde; preoperatif spermatik arter enddiastolik hız (ED) değeri ile postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: BACKGROUND: Recently, laparoscopy is widely and succesfully performed on the repairment of inguinal hernia as well as the other areas of surgery. There are a few studies examining the effect of inguinal hernia surgery on the blood flow of testis, however there is no study searching the effect of laparoscopic repair of inguinal hernia. In this study we aimed to examine the effect of laparoscopic inguinal hernia surgery on testicular artery. MATERIALS AND METHODS: 44 patients with inguinal hernia were divided into two groups as group A, the patients whom underwent laparoscopic surgery (n=15) and group B, the patients whom underwent conventional inguinal hernia repair (n=29). Laparoscopic hernia surgery was performed as defined in the literature and conventional repair was performed with the tecnique defined by Lichtenstein and friends. All the operations were performed by the same surgeon. The testicular blood flow of all patients were evaluated by the same radiologist with Doppler sonography preoperatively, on postoperative day one and day seven. RESULTS: The demographic data of the two groups showed no statistically difference. After comparing the doppler flow parameters, it was seen that the peak systolic rate of the peritesticular capsular artery was decreased postoperatively in the laparoscopic repair group, on the contrary increased in the conventional repair group. The peak systolic rates of the arterial blood flew of the spermatic artery and intratesticular artery showed no statistically significant difference among the two groups. The preoperative values of spermatic artery ED; peritesticular capsularartery PS, Rl, and PI, and intratesticular artery Rl and PI were significantly different from the values of postoperative day one. The preoperative value of peritesticular capsular artery PS was also significantly different from the value of day seven. CONCLUSION: The inflammation related to surgical trauma and the reaction of the prosthetic material caused an increase in testicular blood flow, both after conventional and laparoscopic surgeries. However the poststenotic blood flow pattern seen in the conventional group on day seven is considered as related to the localisation of the prosthetic material and more posttraumatic edema after conventional repair. Because there are a few studies focusing on this subject, further studies are needed to enlighten our comprehensive results. KEY WORDS: inguinal hernia, testicular blood flow, laparoscopic hernia repair