Lichtenstein ve laparoskopik TEP tekniği ile kasık fıtığı onarımı yapılan hastalarda seksüel fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of sexual functions after lichenstein and TEP hernia repair
- Tez No: 658556
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDIN, UZMAN HARUN KARABACAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Kasık fıtıkları fiziksel aktiviteyi olumsuz yönde etkileyebilir ve hastaların cinsel fonksiyonunu kısıtlayabilir. Lichtenstein (L) gerginliksiz yamalı onarım ve laparoksopik Total ekstraperitoneal (TEP) henri onarımı, fıtık cerrahisinde en yaygın kullanılan iki onarım yöntemidir. Çalışmamızda bu iki tekniğin cinsel işlev üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 200 tek taraflı kasık fıtığı olan hasta dahil edildi. Hastalar Lichtestein ve TEP kolu olarak iki gruba randomize edildi. Uluslararası Erektik Fonksiyon İndeksi (IIEF) ve Vizuel Analog Skala (VAS) ölçekleri preoperatif, postoperatif 1. ay ve postoperatif 6. ayda hastalara uygulanarak, onarım yöntemlerinin cinsel işlev üzerine etkileri karşılaştırıldı Bulgular: Hastaların ortalama yaşı TEP kolunda 44±14,2 idi, Lichtenstein kolunda 43,5±13,4 idi. IIEF toplam skoru; preoperatif dönemde TEP kolunda 57,5±9,0, postoperatif 1. ayda 45,2±6,3 postoperatif 6. ayda 59,8±8,4 idi. Lictenstein kolunda preoperatif dönemde 55,8±11,0 postoperatif 1. ayda 42,0±12,8, postoperatif 6. ayda ise 55,4±10,9 idi. Sonuçlar bakıldığında IIEF skoru; postoperatif 1. ayda her iki onarım yönteminde düşük, TEP kolunda postoperatif 6. ayda preoperatif dönem ve postoperatif 1. aya göre yüksek bulundu. Lichtenstein kolunda ise postoperatif 6. ay ve preoperatif dönem arasında anlamlı bir fark bulunmadı. VAS skoru TEP kolunda postoperatif 1. ayda 1,2±0,9 postoperatif 6. ayda 0,3±0,4, Lichtenstein kolunda postoperatif 1. ayda 1,7±1,0 postoperatif 6. ayda 0,36±0,4 olarak bulundu. VAS skorlarına göre; postoperatf 1. ayda TEP kolunda anlamlı olarak daha az ağrı olduğu (p=0.004), postoperatif 6. ayda ağrıda aralarında anlamlı bir farklılık olmadığı görüldü (p=0.369).
Özet (Çeviri)
Aim: Inguinal hernia can effect quality of life and restrict sexual functions in patients. Lichenstein (L) and total extraperitoneal (TEP) repairs are the most common operative techniques for inguinal hernia repair. In this study, we aimed to compare the effects of these two techniques on sexual functions. Material and Method: Totally 200 sexually active men with single sided inginal hernia were recorded in our study. Randomly 100 of 200 patients were included in L repair arm and other 100 were included in TEP repair arm. The mean age was 44±14.2 in TEP arm and 43.5±13.4 in L arm. Changes in sexual functions of the patients were evaluated by International Index of Erectile Function 15-item version (IIEF-15) and Visual Anolog Score (VSA). Test scores of the patients were recorded both pre operatively and in postoperative 1st and 6th months and recorded scores were compared to evaluate the possible changes of sexual functions to compare the effects of two common inguinal hernia repairing techniques. Preoperatively, IIEF score was 57.5±9.0 in TEP arm and 55.8±11.0 in L arm. In TEP arm IIEF scores were 45.2±12.8 and 59.8±8.8 in post operative 1st and 6th months respectively. In L arm, IIEF scores were 42.0±12.8 and 55.4±10.9 in post operative 1st and 6th months respectively. VAS scores were 1.2±0.9 and 0.3±0.4 in TEP arm and 1.7±1.0 and 0.36±0.4 in L arm in post operative 1st and 6th months respectively. Statistical evaluation of VAS scores showed that there was significantly less pain in TEP arm in 1st post operative month ( p=0.004) but no difference in 6th month (p=0369). After evaluation of sexual functions by IIEF scores it was found that TEP technique was superior to the Lichtenstein technique (p=0.002). Conclusion: Repair of hernias help patients to improve their sexual functions. Despite it's classical advantages,laparoscopic TEP technique provides better results in sexual functional improvements. A questionnaire prepared for the partners of the patients may help to interpretate the results more objectively.