Tıp hekimlerinin ilaçlarla ilişkili çene kemiği nekrozu konusundaki farkındalıklarının değerlendirilimesi
Evaluation of the awareness of medical physicians about medication related osteonecrosis of the jaw
- Tez No: 650644
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÇETİNER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bifosfonatlar, özellikle kalsiyum iyonlarına olan affiniteleri nedeni ile 1990 lı yıllardan itibaren günümüze kadar başta osteoporöz ve kemik metastazları gibi birçok kemik hastalıklarında kullanılmaya başlanmıştır. 2003 yılında Marx, ardından Ruggiero gibi araştırmacılar bifosfonat kullanan hastalarda uzun süreli iyileşmeyen, nekrotik kemik ile karakterize MRONJ lezyonlarını tanımlamıştır. Akabinde denosumab ve benzer etkili ilaçların kullanımının artması ile birlikte hekimlerin çenelerde ilaçlar ile ilişkili çene nekrozu (MRONJ) ile sıkça karşılaşmasına yol açmaktadır. Bu durum özellikle söz konusu ilaçları reçete eden tıp hekimlerinin ve diş hekimlerinin ilaçların kullanım alanları, etki mekanizmaları, ortaya çıkabilecek komplikasyonları konusunda gerekli bilgi ve donanımına sahip olmalarını gerektirmektedir. Literatürde tıp hekimlerin MRONJ konusundaki farkındalık ve bilgi seviyelerini değerlendiren sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada bifosfonat, denosumab ve benzer etkili ilaçları reçete edebilen branşlardan tıp hekimlerinin MRONJ konusundaki bilgi ve farkındalık seviyesi değerlendirilmiştir. Hekimlerin yaklaşık %20 sinin MRONJ hakkında bilgi sahibi olmadığı, MRONJ için koruyucu önlemler, risk faktörleri konusunda bilgi ve farkındalık seviyelerinin yeterli olmadığı görülmüştür. Özellikle hekimlerin %60'ının tedavi öncesi, hastalarını, olası dental faktörlerin elminasyonu amacıyla diş hekimine hiçbir zaman yönlendirmedikleri öğrenilmiştir. Tıp hekimlerinin konu ile ilgili daha fazla bilgi ve farkındalık sahibi olmaları, MRONJ profilaksisi için ilk ve önemli bir basamaktır.
Özet (Çeviri)
Bisphosphonates have been used in many bone diseases such as osteoporous and bone metastases since the 1990s due to their affinity for calcium ions. In 2003, researchers such as Marx and then Ruggiero described MRONJ lesions characterized by long-term non-healing, necrotic bone in patients using bisphosphonates. Subsequently, with the increase in the use of denosumab and similar effective drugs, physicians frequently encounter drugs-related jaw necrosis (MRONJ) in the jaws. This situation requires the medical doctors and dentists who prescribe the drugs in question to have the necessary knowledge and knowledge about the usage areas of the drugs, their mechanism of action, and the complications that may occur. There are a limited number of studies in the literature evaluating the awareness and knowledge of medical physicians about MRONJ. In this study, the knowledge and awareness level of medical physicians who can prescribe bisphosphonates, denosumab and similar effective drugs on MRONJ were evaluated. It has been observed that approximately 20% of the physicians do not have information about MRONJ, and their knowledge and awareness levels about preventive measures and risk factors for MRONJ are not sufficient. It has been learned that especially 60% of the physicians never direct their patients to the dentist for the elimination of possible dental factors before the treatment. It is the first and important step for MRONJ prophylaxis that medical doctors have more information and awareness about the subject.