Bilecik ili bazı halk ilaçları üzerine farmakognozik araştırmalar
Investigations on folk medicines of Bilecik province
- Tez No: 158181
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAY SARIYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
VI- O Z E TBu çalışmada Anadolu'nun eski yerleşim merkezlerinde (M.Ö. 3000) olan Bilecik ilinin Bozüyük, Gölpazarı, înhisar, Osmaneli, Pazaryeri, Söğüt, Yenipazar ilçe ve bazı köylerinde halk arasında tedavi amacıyla kullanılan 74 bitkisel materyal bizzat temin edilmiş ve bunlara ait bilgiler toplanmıştır. Bitkilerin tayini yapılmış ve numaralandırılmış örnekler Geleneksel İlaçlar Araştırma ve Uygulama Merkezine ait koleksiyonda (GİLAM No ile) saklanmıştır. Bitkiler hakkında halk tarafından alınan bilgiler bilimsel veriler ile karşılaştırıldıktan sonra değerlendirme yapılmıştır. 34 familya altında toplanan 74 bitki örneğinin (67 tür), 26 farklı hastalığa karşı kullanıldığı saptanmıştır. Bunların içinde % 45 ile gastro-intestinal sistem rahatsızlıklar da kullanılanlar başta gelmektedir. Örneklerden 54 adedinin kullanılışı literatür bilgileri ile uyum gösterdiği,. 13 adedinin ise göstermediği saptanmıştır. Bu çalışmalarda halk arasında kullanımı ilk kez saptanan 7 örneğin donum erecta, Echhım plantagimıım, Neslia apiculata, Stachys thirkei, Oxalis articıtlata, Consolida regalis subsp. paniculata, Solanum alatum türüne ait olduğu bulunmuştur. 108
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARYIn this work information was collected from 74 plant samples used as folk medicine in villages Bozüyük, Gölpazan, İnhisar, Osmaneli, Pazaryeri, Söğüt and Yenipazar of Bilecik province, one of the ancient settlements (3000 B.C.) in Anatolia. The plant samples have been identified and deposited in the drug collection of The Scientific and Technical Research Center of Traditional Medicine of Istanbul University. G1LAM numbers (GİLAJV1 No) were given to each. The folkloric usage of the plants were compared with published data and the results obtained were evaluated. 74 plant samples belonging to 34 families were shown to be used in the treatment of 26 different diseases mainly for gastrointestinal disorders (45 %). Of' 74 samples 54 had similar usages as in the literature whereas 13 had not. In this work fokloric usages of 7 plant samples viz. Ciomwa erecta, Echium plantagimiim, Neslia apicidata, Stachys thirkei, Oxalis articulata, Consolida regalis subsp. panicidata and Solomon alatiim were reported for the first time.