Ege ve Akdeniz bölgesinde üriner sistem enfeksiyonu olan hastalardan soyutlanan Escherichia coli suşlarının florokinolonlara duyarlılığı
Fluoroquinolone susceptibility of Escherichia coli isolated patients with urinary tract infection in Ege and Akdeniz regions
- Tez No: 158201
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNER COŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
47 BOLUM VI ÖZET Üriner sistem enfeksiyonları, tüm dünyada yaygın olarak görülmekte ve en sık etken E. co// olmaktadır. Genç kadınlar, çocuklar ve yaşlılarda sıkça görülür (33,39,53). Yaygm kullanılan diğer birçok antimikrobiyal ajana karşı artan direnç gelişimi, üriner sistem enfeksiyonlaraun tedavisinde florokinolonlarm tercih edilmesine neden olmuştur. Son zamanlardaki yaygın kullanım sonucunda bu grup antibiyotiklere de direnç gelişiminin giderek arttığı gözlenmektedir (41,1,33,39,49). Bu çalışmada, Ege Bölgesi'nde, Ege Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji, Aydm Adnan Menderes Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji, Akdeniz Bölgesi'nde, Antalya Akdeniz Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji, Adana Çukurova Üniversitesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarlan'nda idrar yolu enfeksiyonu olan hastalardan elde edilen 25 'er E. coli kökeninin, florokinolon grubu antibiyotiklerden siprofloksasin, ofloksasin ve levofloksasin'e duyarlılıklarının agar dilüsyon yöntemi ile araştırılması amaçlandı. Ege'de izole edilen 25 E. coli kökeninden 14 tanesi (% 56) ofloksasine duyarlı, 1 tanesi (%4) orta duyarlı, 10 tanesi (%40) dirençli; 15 tanesi (%60) levofloksasine duyarlı, 1 tanesi (%4) orta duyarlı, 9 tanesi (%36) dirençli; 13 tanesi (%52) siprofloksasine duyarlı, 2 tanesi (%8) orta duyarlı, 10 tanesi (%40) dirençli bulundu. Aydm' da izole edilen 25 E. coli kökeninden 24 tanesi (% 96) ofloksasine duyarlı, 1 tanesi (%4) dirençli; 23 tanesi (%92) levofloksasine duyarlı, 2 tanesi (%8) dirençli; 2348 tanesi (%92) siprofloksasine duyarlı, 2 tanesi (%8) dirençli bulundu. Antalya'da izole edilen 25 E. coli kökeninden 24 tanesi (% 96) ofloksasine duyarlı, 1 tanesi (%4) dirençli; 24 tanesi (%96) levofloksasine duyarlı, 1 tanesi (%4) dirençli; 24 tanesi (%96) siprofloksasine duyarlı, 1 tanesi (%4) dirençli bulundu. Adana' da izole edilen 25 E. coli kökeninden 12 tanesi (% 48) ofloksasine duyarlı, 13 tanesi (%52) dirençli; 12 tanesi (%48) levofloksasine duyarlı, 1 tanesi (%4) orta duyarlı, 13 tanesi (%52) dirençli; 12 tanesi (%48) siprofloksasine duyarlı, 13 tanesi (%52) dirençli bulundu. Toplam 100 kökenden ofloksasine 74 tanesi duyarlı, 1 tanesi orta duyarlı, 25 tanesi dirençli, levofloksasine 74 tanesi duyarlı, 2 tanesi orta duyarlı, 24 tanesi dirençli, siprofloksasine 72 tanesi duyarlı, 2 tanesi orta duyarlı, 26 tanesi dirençli bulundu. 100 köken için ofloksasin MİK aralığı 0,015-64 ug/ml; MİK50 değeri 0,125 ug/ml ve MİK90 değeri 32 ug/ml olarak, levofloksasin MİK aralığı 0,03-64 ug/ml; MİK50 değeri 0,125 ug/ml ve MİK90 değeri 16 ug/ml olarak, siprofloksasin MİK aralığı 0,03-128 ug/ml, MİK50 değeri 0,06 ug/ml ve MİK90 değeri 32 ug/ml olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
49 ABSTRACT Urinary tract infections are widespread all over the world and E. coli is the most common agent in these infections. This infection is seen especially in young women, children and old people. Because of the resistance which has developed to other widely used antimicrobial agents, fluoroquinolones are prefered in treatment of urinary tract infections. As a result of this widespread use, it is observed that resistance to fluoroquinolones has developed in recent years (41,1,33,39,49). In this study, it was aimed that to determine the ciprofloxacin, levofloxacin and ofloxacin susceptibility of 100 E. coli strains isolated from urine samples at the Microbiology and Clinical Microbiology Laboratories of Ege University and Aydm Adnan Menderes University in Ege Region and Antalya Akdeniz University and Adana Çukurova University in Akdeniz Region by using agar dilution method. It is determined that in 25 E. coli strains from Ege, 14 strains (% 56) are susceptible to ofloxacin, 1 strain (%4) is intermediate susceptible, 10 strains (%40) are resistant; 15 strains (%60) are susceptible to levofloxacin, 1 strain (%4) is intermediate susceptible, 9 strains (%36) are resistant; 13 strains (%52) are susceptible to ciprofloxacin, 2 strains (%8) are intermediate susceptible, 10 strains (%40) are resistant. In 25 E. coli strains from Aydm, 24 strains (% 96) are susceptible to ofloxacin, 1 strain (%4) is resistant; 23 strains (%92) are susceptible to levofloxacin, 2 strains (%8) are resistant; 23 strains (%92) are susceptible to ciprofloxacin, 2 strains (%8) are resistant. In 25 E. coli strains from Antalya, 24 strains (% 96) are susceptible to ofloxacin, 1 strain (%4) is resistant; 24 strains (%96) are susceptible to levofloxacin, 1 strain (%4) is resistant; 24 strains (% 96) are susceptible to ciprofloxacin, 1 strain (%4) is resistant. In50 25 E. coli strains from Adana, 12 strains (% 48) are susceptible to ofloxacin, 13 strains (%52) are resistant; 12 strains (%48) are susceptible to levofloxacin, 1 strain (%4) is intermediate susceptible, 13 strains (%52) are resistant; 12 strains (%48) are susceptible to ciprofloxacin, 13 strains (%52) are resistant. In 100 E. coli strains 74 are susceptible to ofloxacin, 1 strain is intermediate susceptible, 25 strains are resistant, 74 are susceptible to levofloxacin, 2 strains are intermediate susceptible, 24 strain are resistant, 72 strains are susceptible to ciprofloxacin, 2 strains are intermediate susceptible, 26 strains are resistant. The MIC range for ofloxacin is 0,015-64 ug/ml; MIC50 value is 0,125 ug/ml and MIC90 value is 32 ug/ml, the MIC range for levofloxacin is 0,03-64 ug/ml; MIC50 value is 0,125 ug/ml and MIC90 value is 16 ug/ml, the MIC range for ciprofloxacin is 0,03-128 ug/ml, MIC50 value is 0,06 ug/ml ve MIC90 value is 32 ug/ml.