Bumetanidin umbilikal arterde serotonin, histamin ve KCI kasılmaları üzerine inhibitör etkisinin incelenmesi
The investigation of the inhibitory effect of bumetanide on serotonine histamine and KCI induced contractions in the human umblical artery
  1. Tez No: 158202
  2. Yazar: EMEL DAYIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
53 VI. ÖZET Bu çalışmanın amacı, umbilikal kort tonüsü üzerine etkili olan endojen maddelerden serotonin, histamin ve KC1' ün kastına etkilerine, kıvrım diüretiği bumetanidin etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışmada, doğumdan hemen sonra alınmış umbilikal korttan, bekletilmeden özenle izole edilip, temizlenen arterler kullanıldı. Bu çalışmada, kümülatif olarak umbilikal artere uygulanan KC1 (5-80 mM), serotonin (İO^-IO“4 M) ve histamin (10”8-10^ M) kasılma cevapları ile banyo ortamına 20 dakika inkübe edilen bumetanidden (İO^-IO'MO“3 M) sonra yapılan kümülatif uygulamadan alman kasılma cevaplan karşılaştınlmıştır.10”5 M bumetanidin banyo ortamına inkübasyonu öncesi ve sonrası kümülatif uygulanan > histamin (9,8.10-7±1,7.10“7 - 2,6.10-6±4,2.10”7) ve serotoninin (4,6.10-8±1,5.10-8 - 3,6.10~7±9,2.10“8) EC5o değerlerinde anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. 10”4 M bumetanidin banyo ortamına inkübasyonu öncesi ve sonrasında kümülatif uygulanan KC1 (2,3.10“2±6,2.10”4 - 3,3.10“2±3,2.10”3), serotonin (^.lO^il/UO“8 - 1,9.10-7±3,8.10-8) ve Wstarninin (1,1.10^1,7.1 0”7 - 3,9.10^9,7.107) EC50 değerlerinde belirgin bir artış gözledik. Aynı dozda sadece serotoninin (129,6±2,0113 - 116,4±1,8693) Em» değeri anlamlı bir azalma göstermiştir. Son olarak 10“3 M bumetanidin banyo ortamına inkübasyonu önce ve sonrasında KC1 (2,0.10”2±1,9.10“3 - 3,5.10-2±7,0.10^) ve Wstarninin (8,0.10_7±2,1.10-7 - 6,5.10”5±2,4.10“5) EC50 değerlerinde bir artış, yine histamin (135,5±10,9 - 52,1±5,8)54 ve serotonin (210,9±31,1 - 48,9±11,5) Emax değerlerinde anlamlı bir düşüş gözlenmiştir. Bu çalışmada birde umbilikal arterde, serotonin (10”7 M), histamin (10“6 M) ve KC1 (30mM) ile prekontraksiyon sağlanıp platoda sabitlenme (yaklaşık 45 dakika) görüldüğünde bumetanid 10”7-10“3 M dozlarda kümülatif uygulanarak, bumetanidin gevşetici etkisi de incelenmiştir. Tüm maddelerde % 85-99 oranında bir gevşeme cevabı izlenmiştir. Bumetanidin yaptığı gevşemenin ( Emax ) değerlendirilmesi yapılırsa, KC1 kasılma cevaplarında (85,3±7,0) en az, serotonin kasılma cevaplarında (98,3±0,6) ise en çok gevşeme gerçekleştirdiği görülmektedir. Bu çalışma ile serotonin, histamin ve KC1' ün umbilikal kort arteri üzerine ' olan kastına etkisinde Na+-K+-2C1”kotransportunun önemli rol oynadığı anlaşılmaktadır. Bumetanidin güçlü gevşetici etkisininde, umbilikal arter tonüsünün arttığı preeklampsi gibi klinik durumlarda yararlı olması beklenir.
Özet (Çeviri)
55 VII. SUMMARY In this study, we aimed to investigate the effect of bumetanide, which is a loap diuretic agent as well as Na+-K+-2C1“ cotransporter inhibitor on the serotonine, histamine and KC1- induced concentration response curve in the umbilical artery rings. Umbilical cords was replaced into cold krebs solution immediately after delivery and isolated from fat and adhensive tissues. KC1, serotonine and histamine- induced concentration-response curves were repeated after preincubation of bumetanide for 20 min. EC50 valves for histamine (9,8.10”7 ± 1,7.10“7 - 2,6.1ü”6 ± 4,2.10“7) and serotonine (4,6.10”8 ±1,5.10“8 - 3,6.10”7 ± 9,2.10“8 ) were significantly reduced in the presence of 10”5 M bumetanide respectivery. In the presence of 10“4 M bumetanide, EC50 valves for KC1 (2,3.10”2 ± 6,2.1ü-4 - 3,3.10“2 ± 3,2.10”3 ), histamine (1,1. 10“6 ± 1,7.10'7 - 3,9.1ü-6 ± 9,7.10”7) and serotonine (4,2.1ü-8 ± 1,7.10“ - 1,9.10”±3,8.10“ ) were more significantly reduced. Emax value for serotonine (129,6 ± 2,0113 - 116,4 ± 1,8693 ) was also significantly reduced in the presence of 10”4 M bumetanide. In the presence of 10“3 M bumetanide both EC50 values and E^ values for these agonist were significantly diminished. In the second series experiments we investigated the relaxing effects of bumetanide in the KC1 ( 30 mM ), histamine ( 10”6 M ) and serotonine ( 10“7 M ) precontracted umbilical artery rings. These three agonists preduced pronounced56 relaxations extent to 85-99 %. Emax value for bumetanide was more greater in serotonine precontraction ( 98,3 ± 0,6 % ) than these of histamine and KC1. Our study results revealed that Na+-K+-2C1”cotransporter implicated in KC1, histamine and serotonine induced contractions in umbilikal artery. The inhibitor effect as bumetanide on the umbilical tone may have a value in clinical setting.