Bazı biyoligandların protonlanma ve çeşitli metallerle kompleksleşme tepkimelerinin termodinamiğinin incelenmesi
Thermodynamics of complexation of some bioligands with proton and various transition metals
  1. Tez No: 158211
  2. Yazar: SEDA EKİNCİ GÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEZA BAŞTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
1. ÖZET BAZI BİYOLİGANDLAR1N PROTONLANMA VE ÇEŞİTLİ METALLERLE KOMPLEKSLEŞME TEPKİMELERİNİN TERMODİNAMİĞİNİN İNCELENMESİ Bu çalışmada aspartik asit ve valinin 5,0, 20,0 ve 35,0°C sıcaklıklarda 0,1 mol L“1 NaC104'lı ortamda potansiyometrik pH titrasyonu yöntemiyle protonlarıma sabitleri belirlendi. Her iki ligand için sıcaklık arttıkça pi^NH2 azalmakta pi^R ise artmaktadır. Ligandlann Bakır(II), Nikel(II) ve Kobalt(II) metal iyonlarıyla oluşturduğu komplekslerin kararlılık sabitleri bulundu. Kararlılık sabitleri aspartik asit için sıcaklık arttıkça büyümekte valin için küçülmektedir. Protonlarıma ve kompleksleşme tepkimelerinin termodinamik nicelikleri AG0ı, AHaı ve AiSoi hesaplandı. Protonlanma tepkimelerinin serbest enerji azalmasına entropi teriminin katkısı -NH2 için %65-80 ve -COOH (R grubunun) için % 1 00 dür. Atfor/kJmor1 AGor/kJmor1 AS0*/J K'1 mol”1 Kompleksleşme tepkimele rinde ise serbest enerji azalmasına aspartik asit için %100 entropiriin ve valin için ise %50-100 entalpinin katkısı vardır. Her iki ligandmda kompleksleşmelerine ait kararlılık sabitleri Irving- Williams Sırasını (Cu > Ni > Co) izlemektedir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY THERMODYNAMICS OF COMPLEXATION OF SOME BIOLIGANDS WITH PROTON AND VARIOUS TRANSITION METALS In this study, the protonation constants of aspartic acid and valine have been determined by potentiometric pH titrations at 5.0, 20.0 and 35.0°C and 0.1 mol L“1 NaC104 ionic strength. P-^NHsof both ligands decrease and p&R increase with increasing temperature. The stability constants of complexation of the ligands with copper(II), nickel(If) and cobalt(II) metal ions have been calculated. logK^ increase with increasing temperature for aspartic acid and decrease for valine. The thermodynamic parameters, AGf, Afff and ASf were calculated for protonation and complexation reactions. Contribution of the entropic term to the free energy decrease is 65-80% for protonation of-NEb and 100% for -COOH (of R) Afloi'/kJ mol'1 AGor/kJmor1 ASol*/J K'1 mol”1 For aspartic acid complexation contribution of the entropic term to the free energy decrease is 100%. For valine complexation, enthalpic term contributes 50-100% to the decrease in free energy. Stability constants follow Irving- Williams (Cu > Ni > Co) order for the complexation of both ligands.