Deltametrinin genototoksisitesi üzerine araştırmalar
Investigations about genotoxicity of deltamethrin
- Tez No: 158212
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA KELEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
6. ÖZET Parazitlere karşı yüksek düzeyde etkinliğe sahip piretroidlerin bir üyesi olan Deltametrin bu grubun genel özelliklerini taşıyan sentetik dibromo - piretroid yapısında çok etkili bir bileşik olarak tanımlanmaktadır. Deltametrin'in tarım, halk sağlığı koruma programları, çiftlik ve ev hayvanları başta olmak üzere geniş bir kullanım alanı vardır. Deltametrin ile ilgili toksisite çalışmalarında akut toksisite bulgularının kolinerjik etkiler ile karakterize olduğu tespit edilmiş olup 2 yıl süreyle ratlarda yapılan yedirme çalışmaları sonucunda belirgin bir kronik toksik etkisine rastlanmamıştır. EPA ve FDA tarafından özel toksik etkisinin olmadığı bildirilmekle beraber yapılan genototoksisite taramalarında elde edilen sonuçlar arsında bir uyum bulunmamaktadır. Genototoksisite taramalarının sonuçları, kullanılan canlı materyale, bileşiğin verilme yolu ve dozuna göre değişiklik göstermektedir. Çalışmamızda Deltametrinin yaygın kullanımından doğan, memeli hayvanlar tarafından alınma riski göz önünde bulundurularak, in vivo mikronukleus testi yöntemiyle, 50, 100, 200 mg/kg/canlı ağırlık dozda fareler üzerindeki genototoksik etkisi araştırılmıştır. Deltametrin yukarda belirtilen dozlarda %10 'luk tween 80 içerisinde farelere intraperitonel olarak verilmiştir. Pozitif kontrol grubuna serum fizyolojik içerisinde hazırlanmış, mutajen bir ajan olan Mitomisin C, 2 mg/kg/canlı ağırlık dozda verilmiştir. Uygulamayı izleyen 48. saatte hayvanlardan kemik iliği, kan ve dalak numuneleri alınarak eritrosit ve splenositlerde mikronuklei oluşumu yönünden mikroskobik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Investigations about genotoxicity of Deltamethrin. Deltamethrin is a member of pyretroids having a high level of effectiveness on parasites. It is defined as a very effective compound having the general characteristics of this group in a synthetic dibromo pyrethroid structure. Deltamethrin has a wide range of using areas particularly in agriculture, preventive medicine programs, farm and house animals. Deltamethrin, causes paralyses in the nerve system of the insect resulting with the death of it, by the fast effect known as“knock-down”, after being taken orally or by cuticula. Deltamethrin is being preferred as it does not cause low acute toxicity an phytotoxicity in mammals. In the studies on toxicity, results were characterized with colinergic effects and no evident chronic toxic effect was observed in 2 years of feeding studies on rats. Altough it is reported by EPA and FDA that it has no particular toxic effect, there is not a harmony in the results of genotoxicity researches. The result of the genotoxicity researches changes according to the live material used, the application way and dose of the compound. In the present study by taking the consumption risk of deltamethrin by mammals due to the wide use of it into account, the genotoxic effect of it on mice was investigated by the use of in vivo micronucleus test in 50, 100, 200 mg/kg/bw doses. Deltamethrin was given to mice intraperitonealy in %10 tween 80 with the doses presented above. To the positive control group, Mitomycin C, which is a mutagen agent, prepared in saline was given in 2 mg/kg /bw doses. At the 48th hour after the application, by collecting bone marrow, blood and spleen samples, the formation of micronuclei in erythrocytes and splenocytes was investigated microscobically.