Çeşitli tekstil ürünlerinden yapay ter çözeltisine özütlenebilen kurşun ve kadmiyumun kimyasal buhar oluşturmalı atomik absorbsiyon spektrometresi ile tayinleri için yöntem geliştirilmesi
Determination of lead and cadmium in textile leach solutions using chemical vapour generation atomic absorbtion spectrometry
  1. Tez No: 158225
  2. Yazar: ORKUN ALP
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUSRET ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yapay ter çözeltisi ile özütlenmiş tekstil ürünlerinde kadmiyum ve kurşun tayini için sırası ile akışa enjeksiyonlu soğuk buhar oluşturmalı AAS ve hidrür oluşturmalı AAS yöntemleri önerildi. Yerel pazarlardan alman tekstil numuneleri yapay ter çözeltisi ile 30 dakika çalkalanarak hazırlandı. Deneysel koşullar en yüksek duyarlılığı sağlayacak şekilde optimize edildi. Özütlenmiş çözeltilerde tayin sınırları (3a) kadmiyum için 0.05 ng/mL kurşun için 1.0 ng/mL, kesinlik ise % RSD cinsinden 1-3 arasında bulundu. Önerilen yöntemlerin doğruluğu kıyaslama yöntemi olarak kullanılan ETAAS ve Standart Referans Madde kullanarak test edildi. Her iki durumda da sonuçların %95 güven aralığında uyumlu olduğu gözlendi. Tekstil ürünlerinde kadmiyum ve kurşun Öko-tex standardının belirlediği sınır değerlerinin altında bulundu.
Özet (Çeviri)
A simple and rapid method using flow injection cold vapour AAS and hydride generation AAS were described for the determination of cadmium and lead in textiles leach solutions, respectively. The experimental conditions were optimized for the best sensitivities. The detection limits (3 a) in leachate solutions are 0.05 ng/mL for cadmium and 1.0 ng/mL for lead with a precision between 1- 3% RSD. The accuracy of methods were tested using ETAAS as a comparison method and a standard reference material. In both cases, the results were in good agreement at 95% confidence level. Textile products obtained from local markets were leached in artificial sweat solution. The concentrations of cadmium and lead in textile products were found to be below the limit values assigned by Oeko-tex standards.