1,4-dihidropiridin türevi kalsiyum kanal blokörü ilaçların ve nifedipinin β-adrenerjik blokör ilaçlarla oluşturdukları ikili kombinasyonlarının nicel tayinleri ile ilgili çalışmalar
Studies on the quantitative analysis of 1,4 dihidropyridine derivative calcium channel blockers and the binary combinations of nifedipine with β-adrenergic blocking drugs
  1. Tez No: 158226
  2. Yazar: FÜSUN GEDİL ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKAN ATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
195 vıı. ÖZET Kalsiyum kanal blokörü ve J3-adrenerjik reseptör blokörü ilaçların ikili kombinasyonları hipertansiyon tedavisinde oldukça yaygın kullanılır. Sunulan bu çalışmada nifedipinin, mefrusid, asebutolol, atenolol ve metoprolol tartaratla oluşturduğu ikili kombinasyonlarına ince tabaka kromatografisi, UV-spektroskopisi (absorbans oranı ve Vierordt methodları) ve yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (YBSK) yöntemleri uygulanarak nicel çalışmalar yapılmıştır. Bunun yanı sıra 1,4-dihidropiridin türevi etken maddeleri (nifedipin, nimodipin, nisoldipin, nitrendipin ve amlodipin) tek başına içeren ilaç örneklerinde UV-spektroskopisi, infrared spektroskopisi ve YBSK yöntemleri uygulanarak nicel tayinler gerçekleştirilmiştir. Uygulanan farklı yöntemlerle bulunan analiz sonuçları istatistiksel olarak değerlendirilmiş, yöntemler duyarlılık açısından karşılaştırılmıştır. Önerilen yöntemlerin 1,4-dihidropiridin türevi ilaçlan tek başına ve kombinasyon biçiminde içeren piyasa örneklerinin analizlerinde kullanılabilecek alternatif yöntemler olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
196 Vm. SUMMARY Binary combinations of calcium channel blockers and P-adrenergic receptor blockers are widely used in the treatment of hypertension. In this presented study, binary combinations of nifedipine with mefruside, acebutolol, atenolol ve metoprolol tartarate were determined quantitatively. For this quantitative determinations, thin layer chromatography, UV-spectroscopy (absorbance ratio and Vierordt methods) and high pressure liquid chromatography (HPLC) methods were applied. UV-spectroscopy, infrared spectroscopy and HPLC methods were also used for medications containing active substance of 1,4-dihydropyridine derivatives (nifedipine, nimodipine, nisoldipine, nitrendipine and amlodipine). The results of analysis using the mentioned methods were evaluated statistically and these methods were compared with respect to their sensitivity. It has been shown that the methods used are alternative tecniques in determination of commercial preparations that contain 1,4-dihydropyridine derivatives alone or in a combination with a P-adrenergic receptor blocker.