Antisens oligonükleotidlerin taşınmasında nanopartiküler sistemlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of nanoparticulate systems for the delivery of oligonucleotides
- Tez No: 158227
 - Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇAPAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Kılıç A. Cihan, Antisens Oligonükleotidlerin Taşınmasında Nanopartiküler Sistemlerin Hazırlanması ve Karakterizasyonu, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmasötik Teknoloji Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, 2004. Beyine ilaç taşınması, merkezi sinir sistemi (MSS)'ne hedeflendirilecek yeni ilaç taşıyıcı sistemlerin geliştirilmesinde en önemli unsurdur. N-metil-D-aspartat (NMDA) reseptörleri merkezi sinir sisteminde sinirsel iletiye aracılık eder. NMDA reseptörlerinin aşırı stimülasyonu nöronal ölüm ve ileri aşamada nörolojik hastalıklara neden olur. Antisens oligonükleotidler nörofarmasötik olarak büyük potansiyele sahiptir; bununla beraber nükleik asitlerin polar yapısı ve büyüklükleri nedeniyle, bu moleküllerin sistemik verilişini takiben kan-beyin engelini aşarak merkezi sinir sistemine kolayca geçişi engellenmekte olup, aynı zamanda enzimatik degradasyona da maruz kalmaktadırlar. Oligonükleotidlerin farmakokinetik ve farmakodinamiğini iyileştirmek için bir diğer yöntem, PLGA nanopartiküler sistemleri gibi sürekli salım sağlayan polimer formülasyonlannm kullanımıdır. Bu sistemler oligonükleotidlerin degradasyondan korunması ve hücreye hedeflendirilmesi için uygundur. Bu bağlamda çalışmada, NMDA reseptör alt ünitesine (NR2B) spesifik oligonükleotid iskemi sırasındaki eksitotoksik hücre ölümünü engellemek amacıyla seçilmiş ve PLGA nanoküreleri hazırlanmıştır. Ayrıca partikül büyüklüğü, ilaç yüklenmesi, verim, yüzey morfolojisi ve nanokürelerden salım profili in vitro değerlendirilmiştir. Sonuç olarak çalışmada, emülsifîkasyon difüzyon yönteminin NMDA reseptör alt ünitesine (NR2B) spesifik oligonükleotidin PLGA nanokürelerine yüklenmesinde uygun bir yöntem olduğu belirlenmiştir. SEM çalışmaları küresel, düzgün yüzeyli ve homojen dağılımlı küreler elde edildiğini göstermiştir. Partikül büyüklükleri 270nm ile 330nm arasında, oligonükleotid yükleme etkinliği ise %13.5 ile %43 arasındadır. Ayrıca PAGE çalışması ODN stabilitesinin değişmediğini göstermiştir. Anahtar kelimeler; Nanoküre, PLGA, Oligonükleotidler, NR2B, NMDA, Eksitotoksisite, îskemi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kılıç A. Cihan, Preparation and Characterization of Nanoparticulate Systems for the Delivery of Antisense Oligonucleotides, Hacettepe University Health Sciences Institute, Master Thesis in Pharmaceutical Technology Program, Ankara, 2004. Brain drug delivery plays an essential role in modem drag development for the central nervous system (CNS). N-methyl-D-aspartate (NMD A) receptors mediate neuronal signaling in the CNS. Excessive stimulation of NMD A receptors can lead to neuronal death and may be a common final pathway for the pathogenesis of many neurological diseases. Antisense oligonucleotides (ODNs) have a great potential as neuropharmaceuticals; however, the large size and polar nature of nucleic acid drugs prevent these molecules from bypassing the blood-brain barrier and readily entering the CNS following systemic administration. Moreover, these molecules are often subjected to enzymatic degradation. One approach to improve both the pharmacokinetics and the pharmacodynamics of ODNs involves the use of sustained-release polymer formulations, such as PLGA nanoparticulate systems. These systems are suitable for protecting ODNs from degradation and improving their cellular targeting. Therefore in this study, NMDA receptor subunit (NR2B) spesific oligonucleotide was chosen to prevent excitotoxic cell death during ischaemia and oligonucleotide loaded PLGA nanospheres was prepared. Also, particle size, drag loading, yield, surface morphology and release characteristics of oligonucleotide from nanospheres were evaluated in vitro. As a result of this study, emulsification-diffusion technique was found a suitable method for the loading of NMDA receptor subunit (NR2B) specific oligonucleotide into the PLGA nanospheres. SEM studies showed that nanospheres were spherical in shape, had a smooth surface and homogenous distribution and oligonucleotide exhibiting particle size from 270nm to 330nm, oligonucleotide content from 13.5% to 43%. Also, PAGE studies showed taht stability of oligonucleotide was unchanged. Keywords; Nanosphere, PLGA, Oligonucleotides, NR2B, NMDA, Excitotoxicity, Ischaemia.