Kurşunun yol açtığı çevre kirliliğinin süt dişlerinde AAS tekniği ile biyoizlenmesi
Biomonitoring of environmental lead pollution in deciduous teeth with AAS technique
  1. Tez No: 158228
  2. Yazar: BANU AYKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BENSU KARAHALİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
122 VI. ÖZET İnsanların kurşuna maruziyeti, en ciddi çevresel problemlerden birisidir. Kurşun maruziyeti ile ilgili yapılan çalışmalar; kurşunun özellikle çocuklarda mental ve fiziksel gelişimi olumsuz yönde etkilediğini, yetişkinlerde de hipertansiyon, kalp krizi ve beklenmeyen ölümlere yol açtığını göstermiştir. Çalışmamızda Ankara ve Balıkesir'de kurşuna maruziyetin boyutlarının belirlenmesi için, 4-15 yaşları arasındaki 263 çocuktan toplanan 297 süt dişinin kurşun düzeyi, Elektrotermal AAS tekniği ile tayin edildi. Elde edilen sonuçlar diğer ülkelerde ve ülkemizde yapılan benzer çalışmalarla karşılaştırıldı. Ankara (1.37±0.66 ng/g) ve Balıkesir (1.74 ± 1.05 ng/g) illeri arasında süt dişi kurşun konsantrasyonları bakımından istatistiksel olarak (p0.05) anlamlı bir fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
123 VII. SUMMARY Human lead exposure is one of the most important environmental problems. Studies on lead exposure have shown that lead negatively effects mental and physical development of children and causes hypertension, heart attack and unexpected death in adults. In our study, 297 shed deciduous teeth were collected from 263 children between ages 4 and 15 to determine the level of lead exposure in Ankara and Balıkesir. The samples were analyzed by Electrothermal AAS technique. Our results were compared with similar results found in our country and other countries. There is a statistically significant difference