Doğal kil mineralleri kullanarak atık sulardan kurşun (II) iyonunun adsorbsiyonu
Adsorption of Pb(II) from waste water usıng natural clay mınerals
  1. Tez No: 181659
  2. Yazar: REMZİYE DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ABALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda dünyamız ileri teknolojik ve bilimsel gelişim yaşarken, canlı yaşamının temeli olanekolojik dengenin bozulması tehlikesi ile de karşı karşıya gelmiştir. Çevre kirliliğinin yol açtığı busorunun çözümüne yönelik çalışmalar yapılması gerekmektedir.Ülkemizde de nüfus artışı ve endüstrileşmeye paralel olarak gelişen çevre kirliliği gündemdekiyerini korumaktadır.Çevre kirliliğini büyük oranda su kirliliği oluşturur.Atık sularda bulunan ağır metaller, derişimleriile orantılı olarak ortamdaki birçok canlı türü için tehlike oluşturmaktadır.Atık sulardaki ağır metalleri gidermek için kullanılan yöntemlerden birisi de ağır metallerinadsorpsiyonudur.Bu çalışmada belirli sınır derişimin aşılması durumunda canlı bünyesinde toksik etkiye nedenolan kurşunun fosfat kayası, perlit ve klinoptilolit tarafından adsorpsiyonu araştırılmıştır.Çalışma üç aşamadan oluşmaktadır.İlk aşamada adsorpsiyona etki eden temel faktörlerincelenmiştir.İkinci aşamada tüm adsorban maddeler CH3COOH, H3PO4,NaOH, KCl ve CaCO3'ın farklımolariteleri ile muamele edilmiş klinoptilolit ve fosfat kayası için % 90'nı geçen adsorpsiyonverimleri elde edilmiştir.Özellikle CaCO3 ile muamele edilen tüm maddeler için % 99.5'a varanadsorpsiyon verimleri elde edilmiştir.Üçüncü aşamada ise tüm adsorban maddeler ısıl aktivasyon işlemine tabi tutulmuştur.oKlinoptilolit için 800 C'de aktive etme işlemi sonucunda % 99.6 civarında, fosfat kayası için 600oC'de aktive etme işlemi sonucunda %95.9 civarında adsorpsiyon verimleri elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler : adsorpsiyon, kurşun, klinoptilolit, fosfat kayası, perlit
Özet (Çeviri)
In recent years, while the world is in the process of high technological and scientificdevelopment, it has been confronted the danger of spoiling the equilibrium in the ecologicalsystem. Studies should be made to solve the problem of spoiled equilibrium in the ecologicalsystem.Also in our country, the environmental pollution caused by the industrialization and the increasein the population is still keeping its place among the current issues.Environmental pollution is caused by in large proportion by the water pollution. The heavymetals in proportion to their concentration in the waste water cause dangers for many speciesliving in there.One elimination method of heavy metals from the waste water is the adsorption of heavymetals.In this study; in the case of exceeding a specific limit, lead is having toxic effect on the livingstructures, the adsorption of lead on phosphate, perlite and clinoptilolite has been researchedThe study consists of three parts. In the first part, principal factors affecting the adsorption areobserved. In the second part, mixing clinoptilolite and phosphate with different concentration ofall the adsorbent substances such as CH3COOH, H3PO4, NaOH, KCI and CaCO3 the adsorptionoutput above %90 has been obtained. Especially for CaCO3 mixed with all the adsorbentsubstances the output as much as %99.5 has been obtained.In the third part, all the adsorbent substances have been activated in a thermal process.Theoutput of adsorption for clinoptilolite at 800 oC is about %99.6 and for phosphate at 600 oC isabout %95.9 as a result of being activated in a thermal process.Key Words : adsorption, lead, clinoptilolite, phosphate, perlite