Doksorubisin uygulaması ile oluşan konjestif kalp yetmezliğinin sıçan iskelet kasında, kontraktilite, sarkolemmal eksitabilitie ve nöromüskler aşırım üzerine etkileri
Effects of doxorubicine-induced congestive heart failure on rat skeletal muscle contractile properties, sarcolemmal excitability and neuromuscular transmission
- Tez No: 158243
- Danışmanlar: PROF.DR. RÜŞTÜ ONUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV ÖZET Ertunç Mv Doksorubisin Uygulaması ile oluşan Konjestif Kalp Yetmezliğinin Sıçan İskelet Kasında, Kontraktilite, Sarkolemmal Eksitabilite ve Nöromüsküler Aşırım Üzerine Etkileri, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Ankara 2003. Konjestif kalp yetmezliği (KKY) sendromu gelişen hastalarda görülen egzersiz intoleransı, tamamen iskelet kasında hipoperfüzyon ve hipoksik hasar ile açıklanamamaktadır. Bu çalışmada sıçanlarda doksorubisin (DXR) uygulaması (15 mg/kg i.p.) ile KKY oluşturulduktan sonra ekstensor digitorum longus (EDL) ve soleus (SOL) kaslarındaki morfolojik değişikliklerle birlikte, kontraktil ve elektriksel aktivitedeki değişiklikler araştırıldı. DXR uygulamasından 4 hafta sonra sıçanlarda kardiyomegali, hepatomegali, ascites ve plevral effüzyon saptandı. DXR uygulanan sıçanların ventriküllerinde elektron mikroskobik incelemede miyofibriler dejenerasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ertunç M., Effects of Doxorubicine-Induced Congestive Heart Failure on Rat Skeletal Muscle Contractile Properties, Sarcolemmal Excitability and Neuromuscular Transmission, Hacettepe University, Faculty Of Medicine, Department Of Pharmacology, Thesis Prepared for the Speciality Degree, Ankara 2003. Congestive heart failure (CHF) is associated with exercise intolerance which cannot be fully explained by hypoperfusion and anoxic state of the skeletal muscle. We studied the alterations in contractile properties of fast and slow-twitch skeletal muscles, in doxorubicin (DXR)-treated rats after development of CHF. Three to 4 weeks after DXR (i.p. 15 mg/kg cumulative) administration, extensor digitorum longus (EDL) and soleus (SOL) muscles were excised and contractile properties were studied. DXR treatment resulted in CHF, evidenced by an increase in heart and liver weights and presence of pleural and peritoneal effusions. Histological findings indicated ventricular hypertrophy and degeneration in cardiac myocytes. DXR treatment did not cause ultrastructural changes in EDL and SOL and no atrophy was observed.