Teoride ve uygulamada sermaye şirketlerinde kar dağıtımı ve vergilendirme
- Tez No: 15825
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET' TEORİDE VE UYGULAMADA SERMAYE ŞİRKETLERİNDE OR DAĞITIMI VE VERGİLENDİRME Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan,“Teoride ve Uygulamada Sermaye Şirketlerinde Kâr Dağıtımı ve Vergi lendirme”isimli çalışmamız üç bölümden oluşmuştur. Ça lışmamızın birinci bölümünde Sermaye Şirketleri ve diğer şirket türleri içerisindeki yeri belirlenmiştir. Ayrıca birinci bölümde kâr kavramının tanım yönüne değinildikten sonra, kâr dağıtımını ilgilendiren kavram ve kurallar hak kında genel bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde dağıtıma esas teşkil eden ticari kârın saptanması ve mali kâra geçiş aşama ları ele alınmıştır. Dağıtılabilir kârın tesbiti ve kârın dağıtılması konuları da ikinci bölüm içerisinde yer almış tır. Çalışmanın üçüncü bölümü uygulama bahsine ayrılmış tır. Burada Eskişehir'de faaliyet gösteren iki adet ser maye şirketin kâr dağıtımına ilişkin bilgi ve belgeleri sunulmuştur. Çalışmanın değerlendirme ve sonuç kısmında ise, te zin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this M.A. thesis it is aimed to analyze the theoretical basis of the profit distribution and taxation in capital corporations. On the other hand the practical aspects of the problem is also considered* ^he thesis consist of three chapters. In the first chapter some general information is given about capital corporations, then they are compared with other types of partnerships. After defining the concept of“profit”, some general information is given about the principles related to the profit distribution. In the second chapter the determination of the profit and the distribution of it is explained. 3?he third chapter is confined to a case study. Two capital corporations running in Eskişehir are taken into account in the context of this thesis.*1 And finally a general appraisement is made as a conclusion.