8-9 Ağustos 1989 kararları ve Türk imalat sanayii üzerine etkisi
- Tez No: 15826
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar olan dönem de Türkiye'nin sanayileşme politikası ana hatları ile incelenmiştir. İkinci bölümde, 1980' de alınan kararların devamı niteliğinde, 8-9 Ağustos 1989 kararları ile ithalat rejimi ve kambiyo rejiminde yapılan değişikliklere değinilmiştir. İthalat rejiminde yapılan değişikliklerle çok sayıda malın gümrük vergisi ve fon oranları indirilmiştir. Kambiyo reji mine de büyük ölçüde serbestlik getirilmiştir. Ayrıca kararlar ile ulaşılmak istenen amaçlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde, çalışmamızın esas konusunu teşkil eden ithalat rejiminin serbestleştirilmesinin, Türk imalat sanayii üzerindeki etkilerinin, kararlardan öncesi ve sonrası dönemdeki, üretim, satışlar, fiyat, ihracat, ithalat ve diğer faktörlerdeki gelişmeler incelenerek etkiler belirlenmiştir. Son bölümde, 8-9 Ağustos kararlarının rekabet ve AT yükümlülükleri açısından değerlendirilmesi yapıldıktan sonra, sonuç ve öneriler, belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study consist of four parts. In the first part, it has been touched Turkish endustry politics. In the second part, it has been touched the changes in exchange and import through the decisions taken in 8-9 August 1989- that has jthe quality ofthe same decisions taken in 1980. It has been (brought freedom in the system of exchange and decisions. I was reduced the fund proportion and most of the goods cus toms duty. It has been examined the decisions and the aims that is wanted -to reac. In the third part, by examining developments in ex port, import and other changes and also products, sale, pri ces before and after decisions. It has been tried to deter mine what kind of effect customs and fund reduction- that forms the main part of the study may have on Turkish product industry. In the last part, after making a evaluation of com petition and Aurope Community decisions taken in 8-9 August, it has been touched result and suggestions