Keçilere karprofenin ağız, damariçi ve derialtı yol ile uygulanmasını takiben farmakokinetiğinin karşılaştırılması
Comparative pharmokinetics of carprofen oral, i̇ntravenous and subcutaneous administration in goats
- Tez No: 458182
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlardan karprofenin keçilere ağız, damariçi ve derialtı yol ile uygulanmasını takiben farmakokinetik parametrelerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada deneme hayvan materyali olarak canlı ağırlıkları 33-38 kg, yaşları 12-14 aylık toplam 15 baş sağlıklı Alphin ırkı keçi kullanıldı. Keçiler ortalama canlı ağırlıkları dengeli olacak şekilde her biri 5 hayvan içeren ağız (Grup I), damar içi (Grup II) ve deri altı (Grup III) olmak üzere üç guruba ayrılarak ayrı bölmelere konuldu. Hayvanlara 1,4 mg/kg dozda karprofen ağız, damariçi ve derialtı yolla uygulandı. İlaç uygulanmadan önce ve ilaç uygulamasını takiben 2. dk ile 120. saatler arasında Vena jugularis'ten kan örnekleri (5 ml) heparinli tüplere alındı. Alınan örneklerde karprofen miktarı yüksek basınçlı sıvı kromatografisi ile belirlendi. Çalışma süresince ilaç kaynaklı hayvanlarda herhangi bir yan etki gözlenmedi. Uygulama sonrası 120. saate kadar plazmada ilaç tespit edildi. İlacın doruk plazma yoğunluğu damariçi uygulamada (11,92±0,76 µg/ml) derialtı (4,11±1,51 µg/ml) ve ağız yolu ile uygulamaya göre (3,71±0,26 µg/ml) istatiksel olarak daha yüksek bulundu. Doruk plazma yoğunluğuna ulaşma zamanının ise derialtı uygulamada (5,00±2,45 saat), ağız yolu ile uygulamaya göre (7,00±1,22 saat) daha kısa olduğu tespit edildi. Yarılanma ömrü ağız yolu ile uygulamada (27,43±1,78 saat), deri altı (33,93±7,48 saat) ve damariçi yol (30,99±2,00 saat) ile uygulamaya göre istatiksel olarak daha kısa bulundu. Ortalama kalış süresi damar içi uygulamada (34,54±1,35 saat) ağız (37,09±3,85 saat) ve deri altı (39,71±1.34) uygulamaya göre istatiksel olarak daha kısa tespit edildi. Sonuç olarak bu çalışmada keçilerde farklı yollarla uygulanan karprofenin biyoyararlanımı deri altı yol ile uygulamada daha yüksek tespit edildi. İlaçla en kısa sürede en yüksek plazma yoğunluğu elde edilmek isteniyorsa damar içi, derialtı ve ağız yolu sıralamasına göre uygun olan tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine and compare pharmacokinetic profiles of oral, intravenous and subcutan administrations of carprofen, which is a nonsteroidal anti-inflammatory drug. Fifteen healthy Alphin goats, 12-14 months old and weighting 33-38 kg were used in this study. The animals were divided into three groups of 5 each such the equal mean weights. 1,4 mg/kgs carprofen were administrated orally to group I, intravenously to group II and subcutaneously to group III. Heparinized blood samples (5 ml) were collected from Vena vugularis of all animalsprior to drug administration and between 2nd minute and 120th hours after treatment. Concentrations of carprofen in plasma were measured by using high performance liquid chromatography. No adverse effect was observed during this study. After the administration of carprofen the drug concentration could be measured in plasma up to 120 th hours. The results indicated that intravenous administration produced a significantly higher maximum plasma concentration (11,92±0,76 µg/ml) as compared with subcutaneous (4,11±1,51 µg/ml) and oral administration (3,71±0,26 µg/ml). The time of maximum plasma concentration were shorter (5,00±2,45 hour vs. 7,00±1,22 hour) following subcutaneous administation compared with oral administration. The terminal half life was shorter in oral administration (27,43±1,78 hour) as compared with subcutaneous (33,93±7,48 hour) and intravenous administration (30,99±2,00 hour). Intravenous administration produced a significantly shorter mean residence time (34,54±1,35 hour) as compared with oral (37,09±3,85 hour) and subcutanousadministation (39,71±1.34 hour). In this study carprofen was administrated by different methods and the bioavailability of carprofen was determined greater in subcutanous administration as compared with other methods. If its aimed to obtain the maximum plasma concentration in minimum time intravenous, subcutanous and oral administrations will be effective respectively.