Türkiye'de sanayileşme sürecinde organize sanayi bölgeleri ve Eskişehir OSB uygulaması
Organized industrial districts in industrialization process in Turkey and Eskisehir OID application
- Tez No: 161980
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MESUD KÜÇÜKKALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET TÜRKİYE'DE SANAYİLEŞME SÜRECİNDE ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ VE ESKİŞEHİR OSB UYGULAMASI YURDAKUL, EMRE Yüksek Lisans-2005 İktisat Ana Bilim Dalı Danışman: Doç. Dr. A. Mesud Küçükkalay Bu tez çalışmasının amacı, bazı spesifik özgüllükleri ile öne çıkan Eskişehir Organize Sanayi Bölgesini (EOSB) iki açılı olarak incelemek şeklinde belirtilebilir. İlki, sanayileşme ve OSB bağlamında EOSB'nin konumunu ve içinde bulunduğu durumu netleştirmek; ikincisi ise Türkiye ekonomisi ve OSB'leri içinde EOSB'nin mukayeseli üstünlükleri, mevcut eksiklikleri ve ekonomiye katkılarını tartışmaktır. Çalışmamızda, Türkiye'deki sanayileşme süreci dönemler itibariyle ele alınarak OSB sistemi incelenmiş; Türkiye'deki OSB'lerin öncülerinden olan Eskişehir OSB ile sanayileşme hedefinin geldiği noktalar vurgulanarak oluşan sorunlar ve bu sorunlara alternatif çözüm önerileri sıralanmıştır. Bu çalışmadaki veriler, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, DPT, DİE kurumlan ile Eskişehir Sanayi Odası ve EOSB Müdürlüğü çalışanlarının üstün özverili yardımlarıyla temin edilmiştir. Araştırma sonucunda, OSB'lerin Türkiye'de sanayileşme sürecine, bölgesel gelişmeye ve şehir planlamasına olumlu etkilerinin bulunduğu gözlenmekle birlikte, Eskişehir OSB'nin de kentin gelişmesine ve sanayisine yaptığı katkılar belirlenmiştir. EOSB üzerine yapılan projeksiyonlar sonucunda mevcut sorunlara çözüm önerileri getirilmiş, Türkiye'nin en büyük OSB'si olan bölgenin gelecekte de bu öncü rolünü sürdürebilmesi için gerekli olabilecek politikalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT ORGANIZED INDUSTRIAL DISTRICTS IN INDUSTRIALIZATION PROCESS IN TURKEY AND ESKİŞEHİR OID APPLICATION YURDAKUL, EMRE Master Thesis-2005 Department of Economics Advisor: A. Mesud Küçükkalay, Associate Professor The purpose of this dissertation is to probe Eskişehir Organized Industrial District (EOID), which is outstanding due to its specificity, in two points of view. The first one is clarifying the status of Eskişehir OID in terms of Organized Industrial Districts and industrialization; and the second is discussing superiorities, inferiorities and contributions of EOID regarding Turkish Economy and OID's. In this study, by taking industrialization process into account as periods, OID system is studied. Moreover; after emphasizing the status of EOID, which is one of the leading OID's of Turkey, some problems are shown and some solutions are given to these problems. The data in this thesis are obtained especially with the self- sacrificing help of the officers of Eskişehir Chamber of Industry and EOID Department and also Ministry of Industry and Trade, SPO, SIS. As a result of this study, it can be understood that Industrial Districts in Turkey contribute to Industrialization Process and urban planning. Furthermore; the contributions of EOID to urban development and industry are determined. Subsequent to the projections on EOID some solutions are brought up for the existing problems. Some policies are presented for this estate, which is the largest one in Turkey, to help it preserve its leading position in the future.