Diş numunelerinde akışa enjeksiyonlu hidrür oluşturmalı atomik absorpsiyon spektrometri ile kurşun tayini
Lead determination in teeth by flow injection hydride generation atomic absorption spectrometry
- Tez No: 158278
- Danışmanlar: PROF.DR. TEVFİK ORBEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
55 7. ÖZET Akışa enjeksiyonlu hidrür oluşturmalı atomik absorpsiyon spektrometri (FS- HG-AAS) ile diş numunelerinde kurşun tayinine yönelik yöntem geliştirildi. Numuneler teflon beherde derişik HN03 asit ile açık yıkıîama ile çözüldü. Optimum deneysel koşullarda karakteristik duyarlılık 0.6 p.g L“\ gözlenebilme sının 0.4 \ıg L”1 bulundu. Kalibrasyon doğrusu 10- 60 ng L“1 kurşun derişimleri arasında 283.3 nm daîgaboyunda doğrusaldır. Toplam 40 numune sulu standart çözeltiler ile hazırlanan kalibrasyon doğruları üzerinden analiz edildi. Yöntemin doğruluğu için WIST-SRM 1468 Bone Meal referans maddesinde kurşun tayini yapıldı. Sertifikalı değer 1.335 ± 0.014 jig g”1 iken Fİ-HG-AAS ile kurşun derişimi 1.35 ± 0.02 \ıg g"1 olarak bulunmuştur. Karşılaştırma yöntemi olarak, 30 adet diş numunesinde kurşun tayini, ETAAS ile yapıldı. Fİ-HG-AAS ve ETAAS ile bulunan değerler arasında student t- testine göre %95 güven aralığında anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
56 8. SUMMARY A flow injection hydride generation atomic absorption spectrometry method was developed for the determination of lead in teeth samples. The samples were dissolved by open digestion in teflon beakers using concentrated HN03. The caracteristic sensitivity and detection limit were found to be 0.6 ng L“1 and 0.4 \ıg L”1 respectively. Calibration line prepared at 283.3 nm wavelength using aqueous standards were linear between 10- 60 pg L“1 Pb. Totally 40 samples were analysed using external calibration method. A standard reference material, NIST-SRM 1468 Bone Meal was used to test accuracy of the method. The amount of lead was found as 1.35 ± 0.02 ^g g1 while the certified value was 1.335 ± 0.014 jxg g”1 Pb. ETAAS was used as comparison method 30 of the same samples were analysed for lead. The results were found to be same at the student t-test 95 % confidence level.